Jakiego drona kupić?

Kiedyś drony był dostępne wyłącznie dla służb mundurowych, wysoko wyspecjalizowanych firm oraz zamożnych pasjonatów. Ich ceny potrafiły przyprawić o zawrót głowy. Od tego okresu minęło już parę lat. W tym czasie technologia produkcji dronów nabrała niesamowitego tempa, a ceny znacząco spadły. Dzięki temu sprzęt, kiedyś dostępny wyłącznie dla "wybranych", stał popularny wśród masowych użytkowników. Teraz każdy może pozwolić sobie na kupno najprostszego modelu drona do celów rozrywkowych, czy też bardziej zaawansowanego do specjalistycznych zastosowań. Jeżeli właśnie zastanawiacie się nad wyborem odpowiedniego modelu to ten poradnik pomoże Wam podjąć właściwą decyzję.

Dron typu quadrocopter. Źródło: pixabay.com

Dron – Co to jest? Jakie ma zastosowanie?

Drony są to niewielkie, bezzałogowe statki latające. Są zdolne odbywać loty poza zasięgiem naszego wzroku, wykorzystując do tego system autopilotażu lub zdalne sterowanie za pomocą komputera/urządzenia mobilnego. Pierwotnie były wykorzystywane przez wojsko oraz inne służby mundurowe. Obecnie technologia ta znajduje coraz szersze zastosowanie. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Do zabawy i rozrywki

Źródło: pixabay.com

Z całą pewnością są to drony, które najczęściej spotykamy. Do tej grupy zaliczymy modele, które rzadko kiedy kosztują więcej niż 1 000 zł. Choćby ze względu na niską cenę nie można od nich zbyt wiele wymagać. Takie drony z reguły pozbawione są kamery, więc sterowanie nimi zależy od zasięgu wzroku użytkownika. Ich konstrukcja jest lekka i przez to podatna na podmuchy wiatru, co może powodować problemy ze sterownością. Są to drony o krótkim czasie lotu i posiadające tylko podstawowe funkcjonalności, dlatego polecane są wyłącznie początkującym pasjonatom.

Fotografia i film

Źródło: pixabay.com

Bardziej profesjonalne urządzenia często wykorzystywane są do komercyjnego filmowania i fotografowania. Ujęcia z lotu ptaka robią spektakularne wrażenie, dlatego z takiej możliwości coraz częściej korzysta się podczas robienia filmów promocyjnych lub zdjęć z imprez plenerowych. Ceny takich dronów wahają się od tysiąca do kilkunastu tysięcy. Koszt jest uzależniony między innymi od jakości wbudowanej kamery. Jeżeli jej parametry nie są dla nas wystarczające to warto kupić drona z możliwością podpięcia dodatkowego sprzętu, np. aparatu fotograficznego. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę, czy dany model posiada gimbal odpowiadający za stabilizację kamery. Drugą istotną kwestią wpływającą znacząco na cenę jest czas pracy. Tańsze modele mogą latać niespełna kwadrans. Jeżeli potrzebujemy dłuższych ujęć to warto pomyśleć o dronie, który utrzyma się w powietrzu przynajmniej 30 minut.

Geodezja i kartografia

Źródło: centrum-drony.pl

Zastosowanie dronów w geodezji i fotogrametrii jest może mniej popularne, aczkolwiek niezwykle pożyteczne. Specjaliści są zdania, że czeka je w tej branży świetlana przyszłość i przyczynią się one do jej zrewolucjonizowania. Dzięki ich zastosowaniu proces powstawania niezwykle dokładnej mapy terenu skraca się w sposób dotąd niespotykany. W czasie jednej misji trwającej kilkanaście minut dron wielowirnikowy jest w stanie pozyskać materiał do stworzenie mapy nawet dla obszaru 4 ha, a modele w układzie płatowca nawet dla 1000 ha. Tego rodzaju sprzęt jest szczególnie przydatny w trudno dostępnym terenie, górzystym i podmokłym.

Inspekcje techniczne

Źródło: centrum-drony.pl

Dzięki dronom przeznaczonym do tych celów nie trzeba już ryzykować zdrowia ludzi. Wykonują pracę często niedostępną dla człowieka lub zbyt kosztową przy zastosowaniu innych rozwiązań. Mogą być wykorzystywane w celu inspekcji wysokich obiektów, turbin wiatrowych, masztów czy dachów. Do tego należałoby doliczyć tworzenie dokumentacji fotograficznej z postępu budowy oraz inspekcję paneli słonecznych w trybie termowizyjnym. Technologia przydaje się również w fotografowaniu zabytków, co pozwala na właściwe zdiagnozowanie stanu i podjęcie właściwych działań w razie potrzeby.

Rolnictwo

Źródło: centrum-drony.pl

Drony przeznaczone dla rolnictwa charakteryzują się przede wszystkim dwiema głównymi funkcjonalnościami. Ułatwiają tworzenie map terenu, dzięki czemu programowanie maszyn rolniczych z użyciem systemu GPS staje się łatwiejsze. Drugą opcją jest wykonywanie zdjęć za pomocą kamery multispektralnej. Wpływa to na uzyskanie wykazu wskaźników teledetekcyjnych. Dzięki temu udaje się przedwcześnie zdiagnozować chorobę upraw lub obszary, które wymagają dodatkowego nawożenie lub nawodnienia. Taka technologia ma szersze zastosowanie, gwarantuje bowiem wykonanie wysokiej jakości zdjęć, co pomaga w procesie uzyskiwania potencjalnych dotacji.

Służby mundurowe

Źródła: pixabay.com

Już na samym początku zaznaczyliśmy, że drony wywodzą się ze środowiska militarnego. Właśnie dlatego często znajdują na wyposażeniu różnego rodzaju służb mundurowych. W zależności od modelu mogą one wykonywać stały monitoring za pomocą drogi radiowej, ale również patrolować zaprogramowaną wcześniej trasę. Sprawdzają się doskonale przy imprezach masowych, podczas których wpływają na potencjalną relokację sił porządkowych, w zależności od potrzeby. Pomocne również są przy akcjach poszukiwawczo-ratowniczych zwłaszcza w trudno dostępnych terenach. Taki sprzęt przyda się właściwie za każdym razem, gdy istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Ochrona środowiska

Źródło: centrum-drony.pl

W momencie, w którym smog nawiedza polskie miasta, jest to idealne rozwiązanie dla służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Taki sprzęt odpowiada za detekcję i pomiary stężenia substancji chemicznych obecnych w powietrzu. Może być wykorzystywany do wykrywania zanieczyszczeń emitowanych przez kominy, na przykład w gospodarstwach domowych, fabrykach. Pomiary są wykonywane w trakcie lotu na wysokości, a ich rezultaty telemetrycznie trafiają bezpośrednio do stacji bazowej operatora. Otrzymane wyniki badania oraz dokładne współrzędne geograficzne pozwolą szybko wykrywać źródło zanieczyszczeń.

Na co należy zwrócić uwagę kupując drona?

Drony to stosunkowo nowy temat dla wielu osób jeszcze nieznany. Z tego powodu warto przed zakupem sprawdzić na co zwrócić uwagę przed zakupem.

  1. Rodzaje dronów
  2. Wytrzymałość konstrukcji
  3. Kontroler
  4. Kamera
  5. Maksymalny udźwig
  6. Czas pracy
  7. Przydatne funkcje dronów
  8. Latanie dronem a polskie prawo
  9. Polecani producenci dronów

 

1 Rodzaje dronów

Klasyfikacji dronów można dokonywać w zależności od ilości posiadanych śmigieł. Wpływa ona między innymi na sterowność oraz udźwig. Parametry te w dużej mierze determinują przeznaczenie drona, a także jego cenę. Poniższa tabelka przedstawia ich charakterystykę.

Rodzaje dronów ze względu na liczbę posiadanych śmigieł.
2

Wytrzymałość konstrukcji

Konstrukcja drona. Źródło: centrum-drony.pl

Biorąc pod uwagę, że domeną dronów są duże wysokości, to parametr ten ma niebagatelne znaczenie. Każdy operator drona powinien być przygotowany na nieprzewidziany manewr, który wystawi na próbę wytrzymałość sprzętu.

Gdy wybierzemy tani, podstawowy model to zapewne będzie on wykonany z plastiku. Mało dokładnie dopasowane elementy spowodują, że całość podatna będzie na uszkodzenia. Im wyższe cenowo propozycje, tym bardziej trwałe technologie. W zależności od rodzaju urządzenia, mogą to być elementy ze stopów metali, włókien węglowych i metali lekkich. Materiały te pozwalają uzyskań niską masę i optymalną giętkość, a zarazem wysoką wytrzymałość.

3 Kontroler

Kontroler ze stacją na tablet Parrot Skycontroller. Źródło: parrot.com

Rozróżniane są dwie metody sterowania dronem. Pierwsza z nich to aplikacja, którą można zainstalować na smartfonie lub tablecie. Druga z kolei to osobny nadajnik radiowy dołączony na zestawu. Naturalnie będzie to rozsądniejszy wybór, który gwarantuje przede wszystkim większą precyzję i dodatkowe funkcjonalności. Kontroler (w lepszych modelach) zaopatrzony jest we wskaźniki m.in. wychylenia, stan baterii, czy prędkości. Raczej brakuje ich w aplikacji mobilnej. W tym przypadku rozwiązaniem będzie zakup dodatkowych akcesoriów, jeżeli producent takie oferuje. Przykładem może być kontroler ze stacją, do której wkłada się telefon lub tablet. Dzięki temu może on pełnić rolę wyświetlacza. Często taki gadżet pozwala znacząco wydłużyć odległość lotu poza zasięg naszego wzroku.
W najtańszych dronach kontrolery dają przeciętną jakość sterowania, porównywalna ze autami zdalnie sterowanymi kupiony w marketach. Korzystając ze smartfona, mamy do dyspozycji akcesoria dodatkowe, które polepszą wrażenia i ułatwią obsługę. Trzeba pamiętać jednak, że idealnie dobrany sprzęt wiąże się zawsze z wysokimi kosztami.

4 Kamera

Sięgając po najtańsze modele, niemal na pewno nie znajdziemy w nim kamery. Jeśli opis sprzętu mówi co innego to prawdopodobnie uzyskana jakość będzie kiepska – porównywalna do aparatów w pierwszych modelach smartfonów. Gdy zależy nam na jakości obrazu to należy sprawdzić czy dany model zapewnia rozdzielczość przynajmniej w HD (720 px). Posiadając bardziej zasobny portfel, warto wybrać drona wyposażonego w kamerę umożliwiającą nagrywanie w rozdzielności Full HD (1080 px). Zawodowcy mogą pokusić o sprzęt z opcją filmowania w 4K.

Planując zakup drona z kamerą należy też zwrócić uwagę na ilość nagrywanych klatek. Im jest ona wyższa tym lepszej jakości będzie uzyskany obraz. Zwykle wynosi ona 24 kl./s, ale dobrze jest sięgać po modele, które oferują od 30 do 60 kl./s. Zauważalnie wpłynie to na dynamikę nagrania.

Inwestując w latający sprzęt do nagrywanie nie można zapomnieć o gimbalu. Jest to specjalny statyw, który gwarantuje stabilizację obrazu w kliku płaszczyznach. Pozwala on utrzymać kamerę wycelowaną w jeden punkt, mimo że dron przechyla się na różne strony.

5 Maksymalny udźwig

Współczynnik ważny jest dla osób, które chcą do drona wyposażyć w dodatkowe akcesoria, w tym aparat bądź kamerę. Kupując nowy model, warto sprawdzić, czy taka opcja istnieje oraz jaka jest maksymalna waga startowa takiego produktu. Jej przekroczenie być może nie uniemożliwi rozruchu, ale prawdopodobnie przyczyni się do rozbicia sprzętu.

6 Czas pracy

Producenci zarzekają się, że stale zwiększają długość czasu lotów. Nie bądźmy jednak zbyt łatwowierni. Informacje, które zakładają godzinny lot na pewno okażą się trochę na wyrost. Produkty ze średniej półki cenowej potrafią się utrzymać w powietrzu do kilkunastu minut. Jest to wartość minimalna, aby mieć satysfakcję z zabawy lub nakręcić dobrej jakości film. Planując zakup drona do zastosowań profesjonalnych należy zdecydować się na droższe modele zapewniające czas lotu powyżej 25 minut. Ze względu na stosunkowo krótki czas pracy baterii warto, już podczas zakupu sprzętu, pomyśleć zestawie dodatkowych akumulatorów.

7 Przydatne funkcje dronów

Poniżej przedstawiamy niektóre przydatne funkcje dronów. Warto zwrócić uwagę, czy są one dostępne w kupowanym modelu.

Podążanie za celem

Funkcjonalność ta była do tej pory zarezerwowana dla urządzeń z wyższej półki cenowej. Jednak ostatnio można ją coraz częściej spotkać w tańszych urządzeniach. Pozwala ona na śledzenie celu przez drona. Odbywa się to za pośrednictwem wskaźnika lub algorytmu, który automatycznie wykrywa aktualna położenie obiektu. To rozwiązanie idealnie sprawdza się podczas kręcenia ujęć z imprez spotowych.

Powrót do domu

Funkcja ta jest szczególnie przydatna podczas wykonywania dalekich lotów. Polega na wskazaniu konkretnej lokalizacji, gdzie dron powróci w przypadku wybrania komendy „Powrót”. Pewnym ograniczeniem i ryzykiem użytkowania tej opcji jest brak detekcji przeszkód. Stąd też sugeruje się używanie funkcji wyłącznie na otwartym terenie.

Awaryjne lądowanie

Nie licząc tańszych wersji, znajdziemy tę opcję niemal w każdym modelu drona. Powoduje ona natychmiastowe wyłączenie silników, co skutkuje upadkiem sprzętu z wysokości. Dotyczy to przypadków, w których urządzenie mogłoby kogoś zranić lub wyrządzić szkody materialne przekraczające jego wartość.

Wyznaczanie ścieżki na mapie

Będzie to świetne rozwiązanie, gdy chcecie zwiększyć autonomię urządzenia. Funkcja ta umożliwia wybór punktów na mapie, do których urządzenie uda się samoistnie. Nie będzie to wymagać dodatkowych zabiegów ze strony człowieka. To rowiązanie jest dostępne wyłącznie w modelach, które dysponują systemem GPS.

8 Latanie dronem a polskie prawo

Polskie prawo nie jest na szczęście restrykcyjne w kwestii latania dronów. Wersją cywilną można poruszać się bez żadnych przeszkód i ograniczeń. Warunki, które trzeba przy tym spełniać, są dwa. Sam sprzęt nie może ważyć więcej niż 25 kg, a latający model musi być w zasięgu wzroku operatora. Gdy przerzucamy się na bardziej zaawansowane drony i chcemy dzięki temu otrzymywać korzyści finansowe lub inne, należy jednak przejść odpowiednie szkolenie. Urząd Lotnictwa Cywilnego przewidział świadectwo kwalifikacji UAVO (z ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator). Pamiętajmy zawsze, by latać odpowiedzialnie.

9 Polecani producenci dronów

Gdy wybierzecie rodzaj drona, od samego początku będziecie wiedzieć, z jakimi wiąże się to kosztami. Im mniejsza liczba śmigieł, tym niższa cena. Popularnymi markami, dostępnymi również w Polsce, są przede wszystkim DJI oraz Syma. W dalszej kolejności warto zaznaczyć Yuneec, Xblitz czy Parrot. Nie zapominajmy o markach innowacyjnych, jak np. Lily, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dronami, tworząc ich bardziej przyszłościowe modele.

Zakończenie

Zakup drona nie jest łatwym zadaniem zwłaszcza, że wiąże się ze znaczącym wydatkiem. Na początek warto zastanowić się, jaki model będzie dla nas idealny. Kupując pierwszego drona należy kierować się rozsądkiem. Lepiej jest zdecydować się na mały i tani sprzęt, aby wdrożyć się w tajniki i nabrać wprawy w pilotażu. W miarę nabierania doświadczenia i rozwoju pasji warto pomyśleć o zmianie dotychczasowego modeli na droższy i lepszy.