Jaki telewizor kupić?

Kupno nowego telewizora nie należy do prostych zajęć. Obecnie istnieje tak wiele modeli różniących się pod względem wielkości, technologii, dodatkowych funkcji czy samego producenta, że wybór przysparza sporo trudności. Dlatego też spróbujemy trochę przybliżyć najważniejsze informacje, dzięki którym kupno telewizora może być prostsze.

Telewizor Samsung
Telewizor Samsung. Źródło: samsungmedia.pl

Na co zwrócić uwagę kupując telewizor?

  1. Wielkość telewizora
  2. Technologia podświetlania matrycy: LED, OLED, plazma
  3. Rozdzielczość telewizora: HD Ready, Full HD, 4K
  4. Technologia odświeżania obrazu
  5. Pozostałe technologie stosowane w telewizorach: 3D, zakrzywiony obraz, Smart TV
  6. Tuner telewizji cyfrowej
  7. Dodatkowe funkcjonalności telewizora
  8. Etykieta energetyczna telewizora
  9. Telewizory warte uwagi
  10. Polecane multimedia

 


Jakie telewizory są warte uwagi? Jakie mają opinie?     Zobacz teraz


 

1Wielkość telewizora

Pierwszym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, jest wielkość. Jest ona przede wszystkim uzależniona od naszych upodobań oraz możliwości przestrzennych i finansowych. Zupełnie inaczej prezentować się może duży telewizor w małym pomieszczeniu, a mniejszy – w obszernym salonie. Coraz częściej średnia przekątnej ekranów, z których na co dzień korzystamy, przekracza 40 cali. Świadczy to o tym, iż coraz mniejszą popularnością cieszą się telewizory 32-calowe, które jeszcze kilka lat temu dominowały na rynku. Podczas zakupu musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak odległość telewizora do sofy, kanapy czy łóżka, rozmiar pokoju, rozdzielczość ekranu, a przy tym warto pomyśleć też o swych indywidualnych preferencjach.

Według przeprowadzonych badań najlepszy rozmiar telewizora to taki, w którym jego przekątna stanowi maksymalnie 1/3 długości odcinka od kanapy czy sofy. Nasz wzrok powinien obejmować cały wyświetlacz bez konieczności rozglądania się na boki. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem z naszej strony będzie zakup większego telewizora niż ten, który początkowo rozważaliśmy.

Sugerowana odległość od telewizora
Sugerowana odległość od telewizora

2 Technologia podświetlania matrycy

Na całe szczęście minęła już era telewizorów kineskopowych. Dziś możemy korzystać z kilku technologii podświetlania matrycy, a każda ma swoje zalety i wady. Warto się o nich czegoś dowiedzieć, aby potem nie żałować pochopnej decyzji. Matryca wpływa nie tylko na jakość obrazu, lecz też kolorystykę i częstotliwość odświeżania. Oto najważniejsze technologie na rynku.

Telewizory LED

Są bezpośrednimi następcami wersji LCD. Zaopatrzone są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny oparty na zmianie polaryzacji światła. Technologia ta gwarantuje nam niezwykle dobrą jasność obrazu, co sprawdza się zwłaszcza podczas oglądania telewizji za dnia. Porównując taki typ z poprzednikiem, od razu zauważymy, że LED-owe modele pobierają o wiele mniej energii niż wersje LCD. Ponadto zmiana systemu podświetlenia matrycy znacząco zmniejszyła wagę telewizora. Dzięki temu bez trudu możemy zawiesić go na ścianie. Warto podczas zakupu telewizora sprawdzić, w jakiej technologii został wykonany ekran. Mamy tutaj do czynienia z TFT oraz IPS. W przypadku IPS jakość barw jest o wiele lepsza i możemy liczyć na znacznie szersze kąty widzenia. TFT to z kolei głębsza czerń. Jeśli planujemy wykorzystywać telewizor pod PlayStation lub Xboxa, to proponujemy wybrać model z ekranem TFT, albowiem gwarantuje on większą szybkość odświeżania, widoczną dla dynamicznych scen.

Telewizory OLED

Pojawiły się na rynku w 2013 r. Wykorzystywana w nich technologia OLED okazała się ogromną rewolucją na rynku. Żadna inna technologia nie daje nam tak dokładnego obrazu. W odróżnieniu od tradycyjnych wyświetlaczy LCD matryca OLED może sterować światłem pojedynczych pikseli. Daje to możliwość uzyskania idealnej czerni oraz nieskończonego kontrastu. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać ostry obraz o wyraźnych detalach nawet w momencie, kiedy na ciemnych obszarach znajdują się mniejsze i jaśniejsze obiekty. Głęboka czerń staje się tutaj bardzo dobrym tłem dla żywych kolorów. Nie można także zapominać o rekordowym czasie reakcji wynoszącym około 0,01 milisekundy.Najnowsze modele charakteryzują się żywotnością matrycy na poziomie 100 tysięcy godzin. Jeśli korzystalibyśmy z telewizora 8-10 godzin dziennie, to wymienić musielibyśmy go dopiero po 30 latach! Niestety na chwilę obecną technologii OLED można zarzucić kilka wad. Najczęściej ma problemy z odwzorowaniem naturalnej i równomiernej bieli. Do tego dochodzi większy pobór mocy. Dla wielu zaporowa może być także cena – najtańsze obecnie modele kosztują 7 tysięcy złotych.

Telewizory plazmowe

Telewizory tego typu również przez pewien czas były rewolucyjne. W porównaniu do technologii ciekłokrystalicznych możemy tutaj liczyć na o wiele wyższą jakość obrazu. Otrzymamy dzięki takiemu telewizorowi głęboką czerń, bardzo realistyczne oddawanie barw, świetny czas odświeżania oraz widzenie pod wieloma kątami. Eksperci polecają te modele do gier komputerowych. Niestety technologia plazmowa nie jest wolna od niedoskonałości. Telewizory tego typu posiadają niską jasność ekranu i gorzej prezentują się w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach. W porównaniu do LED-owych wersji plazmy pobierają znacznie więcej energii. Można stwierdzić, że nadchodzi kres plazmy, gdyż czołowi producenci zrezygnowali z tworzenia produktów w tej technologii.

3 Rozdzielczość telewizora

Rozdzielczość ekranu to dla nas podstawowy parametr wyświetlacza. Wartości podawane w opisie modelu pokazują nam, ile pikseli znajduje się w jednej linii pionowej i poziomej. Dzięki rozdzielczości otrzymujemy określoną jakość obrazu, dlatego warto wybierać telewizory o jak najlepszych parametrach.

4K

Odwzorowanie szczegółów obrazu w telewizorze 4K i Full HD.
Odwzorowanie szczegółów obrazu w telewizorze 4K i Full HD. Źródło: lg.com

To jest dzisiaj najlepsza rozdzielczość, z jaką mamy do czynienia. Na chwilę obecną jest to jednak technologia przyszłości. Oglądając filmy na Blu-ray czy też grając na konsoli, nie odczujemy większej różnicy między 4K a Full HD. Mało jest programów, które nadają obraz w tej rozdzielczości; możemy z niej korzystać głównie poprzez serwisy VOD lub Smart TV. Warto wiedzieć, że telewizory oferują rozdzielczość 3840×2160 pikseli, która jest mniejsza niż kinowa 4096×2160 pikseli. Wiąże się to z dostosowaniem TV do linii produkcyjnych w proporcji 16:9.

Na rynku zaczynają się pojawiać telewizory wyświetlające obraz w rozdzielczości 8K, jednak na chwilę obecną mają one marginalny udział w rynku. Z tego względu nie poświęciliśmy im uwagi w niniejszym poradniku.

Full HD

Jest to jeszcze wyższy poziom jakości obrazu. Urządzenia dostępne na rynku oferują pracę w pełnej rozdzielczości High Definition, czyli 1920×1080 pikseli. Warto od razu dodać, że telewizja cyfrowa nie oferuje sygnału o takiej wysokiej jakości, dlatego pełne możliwości swego telewizora można poznać dzięki nowym grom na konsole, filmom na Blu-ray lub ewentualnie dzięki filmom na YouTube, jeśli nasz telewizor posiada system Smart TV. Decydując się na telewizor w technologii Full HD, wybierajmy większe modele, gdyż dzięki temu maksymalnie wykorzystamy jego możliwości.

HD Ready

Parametr ten oznacza, że telewizor pracuje w rozdzielczości 720p. Dostępne wersje LCD lub LED-owe oferują najczęściej tryb 1366×768, 1280×720 lub 1024×768. Nie jest to obraz o wysokiej jakości. Jeśli zależy nam na głębi kolorów oraz ostrości, to HD Ready nam tego nie zapewni. Tego typu telewizory są przeznaczone do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej, filmów na DVD, ewentualnie do konsol Xbox 360 lub PlayStation 3, w których to gry tworzone są w rozdzielczości 720p. Jest to przestarzała technologia oferowana w najtańszych telewizorach.

4 Technologia odświeżania obrazu

Podczas wyboru telewizora powinniśmy zwracać także uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu. Na rynku znajdziemy modele o częstotliwości 60, 100, 120, 240 Hz, a nawet i więcej. Zazwyczaj większa liczba herców to więcej klatek obrazu wyświetlanych w ciągu sekundy. Dzięki temu możemy cieszyć się lepszą płynnością ruchu i redukcją smużenia w dynamicznych scenach.

Wybrana częstotliwość odświeżania oznacza nic innego jak ilość odświeżeń na ekranie w ciągu sekundy. Przy podstawowych modelach z wartością 60 Hz zdarzało się, że dynamiczne sceny w filmach czy podczas wydarzeń sportowych były zamazane. Oczywiście różnica – na przykład między 60 a 120 Hz – jest widoczna w nowszych telewizorach, przy obrazie o większej rozdzielczości. Dlatego nowe tytuły na konsole czy filmy na Blu-ray wymagają przynajmniej 120 Hz, aby obraz był ostry i nie dotyczył go efekt rozmycia. W technologii 3D, w której mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym obrazem, wymagane są z kolei wartości wynoszące kilkaset Hz. Najnowsze modele z górnej półki oferują nam te wartości sięgające nawet 600. Problemu z nieostrością obrazu nie spotkamy w plazmach, które wykorzystują inne metody przetworzenia obrazu. Niektórzy producenci stosują w swych telewizorach dodatkowe technologie, których zadaniem jest dodawanie klatek w obrazie, dzięki czemu nawet przy słabszej częstotliwości odświeżania nie wygląda on na rozmyty.

5 Pozostałe technologie stosowane w telewizorach

Dobra rozdzielczość, odświeżanie obrazu, wysokiej jakości ekran czy też jego rozmiar to standard na rynku. Producenci prześcigają się jednak w coraz to nowszych pomysłach, aby przekonać klienta właśnie do swego modelu.

Telewizory Smart TV

Telewizor Smart TV marki Samsung
Telewizor Smart TV marki Samsung. Źródło: samsung.com

Technologią, która zdecydowanie przypadła do gustu wielu użytkownikom telewizorów, jest Smart TV. Jest to, upraszczając, określenie inteligentnego telewizora, z własnym systemem dostarczającym nam usługi za pomocą operatorów telewizyjnych oraz drogą internetową. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostajemy możliwość instalacji dodatkowych aplikacji. Oczywiście nie jest to metoda zastępująca laptop czy komputer, jednakże w wielu modelach mamy okazję korzystać z serwisów społecznościowych, przeglądania internetu, komunikowania się za pomocą mikrofonu i kamery wideo. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest oglądanie za darmo lub odpłatnie seriali i filmów za pomocą VOD. Wielu osobom w szczególności przypadło do gustu korzystanie z aplikacji YouTube. Dzięki niej za pośrednictwem naszego smartfona lub tabletu, które sparujemy z telewizorem, możemy puszczać na ekranie filmy z YT. To świetna opcja na imprezy czy też spędzenie wieczoru przy nowościach na ulubionych kanałach. Z oczywistych względów warto stosować Smart TV do rozrywki. Przeglądanie stron WWW może być kłopotliwe ze względu na brak klawiatury. Obecnie technologia ta pojawia się nawet w tańszych modelach telewizorów, dzięki czemu staje się coraz bardziej powszechna. Producenci zmieniają oprogramowanie, więc z każdym rokiem możemy liczyć na znacznie więcej możliwości.

Telewizory z zakrzywionym obrazem

Telewizor z zakrzywionym ekranem
Telewizor z zakrzywionym ekranem marki Samsung. Źródło: samsungmedia.pl

W pewnym momencie najwięksi producenci zaczęli prześcigać się w tworzeniu jak największych modeli telewizorów z wieloma dodatkowymi funkcjami. Pewien limit jednak istnieje i wyścig wyraźnie przyhamował. Po dojmującej porażce wersji 3D postanowiono pójść w innym kierunku. Tak też narodziły się zakrzywione ekrany. Dostępne są one w technologii OLED, LED lub LCD. Producenci utrzymują, iż taka krzywizna ma nam zapewniać lepsze wrażenia z oglądania telewizji. Według przeprowadzonych badań ponoć taka forma obrazu swym kształtem jest dostosowana do oka i zapewnia lepsze postrzeganie obrazu niż w przypadku telewizorów płaskich. Jest to po części prawda. Technologia ta została trochę skopiowana z kin IMAX. Faktyczną różnicę odczujemy, posiadając jednak tylko duży ekran, co da nam efekt podobny do sali kinowej, ale zakup sporego, zakrzywionego telewizora to całkiem spory wydatek. Zastosowane zakrzywienie zmniejsza ilość refleksów świetlnych i jest najbardziej pomocne podczas słonecznych dni. Lecz i takie TV nie są wolne od wad. Przede wszystkim zmniejszają nasz kąt widzenia, dlatego grupowe oglądanie już nie będzie tak przyjemne dla osób siedzących z boku. Ponadto musimy nastawić się na większy wydatek. Warto na koniec dodać, że na rynku pojawiają się pierwsze modele o regulowanym zakrzywieniu.

Technologia 3D

Telewizor 3D marki Samsung
Telewizor 3D marki Samsung. Źródło: samsungmedia.pl
Jest to wyznacznik powoli przemijającej mody. Raz się pojawia, innym razem znika. Kiedy w 2009 roku miała miejsce premiera Avatara w reżyserii Jamesa Camerona, cały świat zachwycił się możliwością oglądania obrazu w 3D. W ciągu kilku lat wiele filmów zostało stworzonych właśnie w tej technologii, natomiast już w 2010 roku pojawiły się na rynku pierwsze telewizory 3D. Były one przygotowane specjalnie pod premierę Avatara na Blu-ray i DVD. Z czasem zaczęto tworzyć coraz więcej produkcji w odświeżonej technologii. Wkrótce jednak po prostu się znudziła, albowiem większość filmów i programów telewizyjnych pozostała przy tradycyjnych metodach. Wiele modeli posiadało po prostu dodatkowe funkcje załączenia 3D, dzięki czemu każdy obraz był wyświetlany w takim formacie. Niestety nie było to zbyt efektowne. Do tego warto nadmienić, iż takie telewizory są dedykowane przede wszystkim miłośnikom kina w 3D. Oglądanie filmu wiąże się z noszeniem okularów, a te dobre jakościowo też stanowią niemały wydatek, zwłaszcza dla całej rodziny. W kinie jesteśmy skupieni na filmie, w domu okulary jednak przeszkadzają. Choć powstały nawet telewizory 3D niewymagające okularów, to w zeszłym roku ogłoszono zmierzch tej technologii. Jest to jednak dobra wiadomość dla osób, które są zainteresowane takimi urządzeniami, gdyż ich cena drastycznie spada.

6 Tuner telewizji cyfrowej

Od 2014 roku do prawidłowego odbioru cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest nam dekoder STB. Bez tunera telewizji cyfrowej nie jest możliwe odbieranie bezpłatnych kanałów. Umożliwia on dekodowanie sygnału cyfrowego. Na całe szczęście niemal wszystkie nowe modele telewizorów posiadają wbudowany tuner telewizyjny.

Ogranicza to nasze wydatki, choć z drugiej strony w wielu przypadkach taki wbudowany tuner pozwala wyłącznie na odbiór standardowych kanałów nadawanych w Polsce. Można pomyśleć o osobnym urządzeniu, dzięki któremu otrzyma się lepszą jakość odbieranego dźwięku i obrazu. Nasz tuner powinien obsługiwać kodowanie MPEG-4, a także MPEG-2. Dobrze, jeśli model tunera będzie wyposażony w kilka rodzajów wejść, jak SCART, HDMI czy Component Video. Równie istotne są złącza odpowiedzialne za dźwięk. Istnieją modele z dodatkowymi funkcjami, jak nagrywanie filmów na wbudowany w nie dysk twardy czy też odtwarzanie filmów, muzyki oraz zdjęć z nośnika pamięci – to nie jest akurat istotny czynnik, gdyż większość nowych telewizorów sama w sobie ma takie możliwości.

7 Dodatkowe funkcjonalności telewizora

Producenci oczywiście stosują także dodatkowe elementy podnoszące funkcjonalność telewizora. Z popularnych warto wymienić między innymi łącze USB, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie filmów, obrazów i muzyki z pendrive’a lub dysku twardego. DLNA pozwala bezprzewodowo wyświetlać zdjęcia lub filmy ze smartfona. MHL to okazja do podłączenia smartfona lub tabletu do TV i wykorzystania go jako zewnętrznego ekranu. PiP pozwala na równoczesne oglądanie dwóch kanałów telewizji. Dzięki PoP i PiG możemy przeglądać dwa źródła obrazu jednocześnie. Inne ciekawe rozwiązania to: Miracast, Wi-Fi Direct, PVR, PaP, PaT.

8 Etykieta energetyczna telewizora

Kupując telewizor warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie energetycznej. Powinien ją posiadać każdy telewizor. Zawiera ona podstawowe dane techniczne konkretnego modelu oraz oznaczenie klasy energetycznej od A do D. Obecnie większość nowych telewizorów posiada klasą A, czasami B. W najwyższej klasie energetycznej występują dodatkowe podziały – A+++, A++, A+. Oczywiście im więcej plusów, tym niższym pobór mocy.

Etykieta energetyczna telewizora
Etykieta energetyczna telewizora. Źródło: „Kto czyta, oszczędza. Etykiety energetyczne – poradnik dla konsumentów”, Ewa Barczuk, UOKIK

9Telewizory warte uwagi

Jeżeli planujesz zakup nowego telewizora to polecany przyjrzeć się bliżej poniższym modelom. Posiadają one bardzo dobre parametry dzięki czemu gwarantują one wysoką jakość obrazu i dźwięku, a dodatkowo ich obsługa jest intuicyjna. Wybrane telewizory cieszą się wysokimi ocenami użytkowników – zachęcamy do zapoznania się z ich opiniami.

10Polecane multimedia

Poniżej zamieszczamy ciekawy film podsumowujący najważniejsze punkty niniejszego poradnika.