Do czego będziesz używać smartfona?
Pierwszą rzeczą, na którą musisz sobie odpowiedzieć jest przeznaczenie Twego smartfona. Nie da się ukryć, że wybieramy dane modele z konkretnych powodów. Jednym osobom zależy tylko i wyłącznie na prostym urządzeniu, które służyć będzie jako klasyczny telefon, z możliwością słuchania muzyki czy korzystania z Internetu. Inni z kolei większą uwagę zwracają na możliwości fotograficzne smartfonu – dziś organizowane są nawet prestiżowe konkursy dla fotografów mobilnych.
Wiele osób ceni sobie przede wszystkim możliwości multimedialne: duży i jasny wyświetlacz, szybkie połączenie z siecią, oglądanie filmów, zdjęć, korzystanie z mediów społecznościowych. Część zainteresowanych zaczyna traktować smartfony jako przenośne konsole do gier. Nie można także zapominać o typowych geekach, którzy uwielbiają nowinki technologiczne. Na koniec pozostają także ci, którzy wykorzystują konkretny model do pracy.
Zapewne znajdziesz się w którejś z tych grup, co nie tylko zawężać będzie listę dostępnych smartfonów, lecz także będzie miało wpływ na ich cenę.
Jaki jest Twój budżet na zakup smartfonu?
To równie istotna sprawa, jak w przypadku oczekiwań co do telefonu. Z racji różnych klas smartfonów rozróżnić można modele najtańsze, za które zapłacisz mniej niż 500 złotych. Będą one przeznaczone dla niewymagających osób, które nie pragną podręcznego komputera w kieszeni. Dostępne są także ciekawe egzemplarze między 500 a 1000 złotych – tutaj często producenci stawiają na jeden wybrany element w wyższej klasie. Może to być aparat, mocna bateria, wyjątkowy wyświetlacz.
Między 1000 a 2000 znajdziesz modele pośrednie, które gwarantują znakomite osiągi, jednak brakuje im do absolutnych flagowców. To właśnie te ostatnie, za które czasem trzeba zapłacić nawet i 4000 złotych, stanowią absolutne perełki z technologiami, które dopiero po pewnym czasie będą stosowane w niższych klasach.
Tak więc, na rynku znajdziesz nowe smartfony w przedziale między 200 a 4000 złotych. Swój budżet powinieneś ustalić pod względem wymagań. Im będą one większe, tym oczywiście końcowy koszt będzie podwyższony.
Na co zwrócić uwagę kupując smartfon?
Smartfony to urządzenia pełne elektroniki. Różnią się one między sobą nie tylko procesorami, ilością pamięci RAM, lecz także systemem operacyjnym, wielkością i rozdzielczością ekranu, dodatkowymi modułami, baterią. Na te wszystkie czynniki powinieneś szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem.
- Przekątna ekranu
- Rozdzielczość ekranu
- System operacyjny
- Wydajność procesora
- Pamięć RAM
- Pamięć wbudowana
- Aparat fotograficzny z kamerą
- Dostępne łącza (Bluetooth, NFC, Wi-Fi, MHL, DLNA)
- Bateria/akumulator
- Obudowa
- Przydatne funkcjonalności smartfonów
- Polecani producenci
1 Przekątna ekranu
Pierwszą rzeczą, na którą musisz rzucić okiem jest przekątną ekranu. W przeciwieństwie do dawnych telefonów, gdzie ekran zajmował 1/3 czy połowę wielkości urządzenia, dziś ekran to praktycznie cały smartfon. Właśnie jesteśmy świadkami kolejnej ewolucji technologicznej, gdzie wiodący producenci wprowadzają ekran na całą przednią powierzchnię urządzenia.
Ujmując to jak najprościej, przekątna ekranu podawana w calach determinuje rozmiary całego urządzenia. Choć jeszcze jakiś czas temu modne były smartfony o przekątnej ekranu 2,5 cala, to jednak dziś uważa się, że ta minimalna wartość powinna wynosić przynajmniej 4 cale. Wiele osób ceni sobie jednak phablety, czyli smartfony ze znacznie większymi ekranami. Producenci wprowadzają w związku z tym modele o przekątnej od 5,5 do przeszło 7 cali. Jeszcze niedawno takie wielkie telefony wywoływały zdziwienie. Dziś to już coś normalnego.
Dobór przekątnej ekranu uzależniony będzie od tego, czego oczekujesz od smartfonu. Przy uniwersalności polecane są standardowe o wymiarach 4 cali. Jeśli lubisz więcej rozrywki, zwłaszcza multimediów, to phablet o wymiarach co najmniej 5,5-6 cali będzie czymś dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że większy ekran to zwiększona cena za urządzenia, jak i znaczny pobór mocy, co ma wpływ na baterię. Dodatkowo, o wiele lepiej w dłoni leżą mniejsze modele, które możesz obsługiwać tylko jedną ręką.
2 Rozdzielczość ekranu
Równie istotna jak wielkość, jest rozdzielczość ekranu. To od niej zależy jakość wyświetlanego obrazu. Przyjmuje się, że w smartfonach o ekranie poniżej 5 cali minimalna rozdzielczość to 720×1280 px. Między 5 a 6 cali to Full HD, czyli 1080×1920 pikseli. W większych phabletach stawia się obecnie na przynajmniej 1440×2560 px czy 2160×3840 px. Niektórzy producenci zaczęli eksperymenty z 4K, choć różnica na tym polu nie jest tak bardzo zauważalna.
Musisz pamiętać przy tym, iż istotna jest także technologia, w jakiej wyświetlacz został wykonany. Na chwile obecną twórcy stawiają na IPS LCD oraz Super AMOLED. W IPS możesz liczyć na naturalne kolory, dobre kąty widzenia i wysoką jasność. Z kolei AMOLED to nasycone barwy, wysoki kontrast, praktycznie idealna czerń oraz znakomite kąty widzenia. Oczywiście i na tym polu producenci wprowadzają innowacyjne technologie, które mają dać im przewagę nad konkurencją.
3 System operacyjny
Zapewne od razu zwrócisz uwagę na system operacyjny. Choć na rynku wciąż dostępny jest jeszcze Windows Phone, to jednak większość osób wybiera między Androidem a iOS.
Apple iOS to system używany tylko i wyłącznie w smartfonach pochodzących od firmy Apple. W związku z tym nie znajdziesz żadnych innych marek, które funkcjonują na tym oprogramowaniu. Dzięki bardzo dobrej optymalizacji powszechnie uchodzi on za najszybszy i najbardziej stabilny. Jako użytkownik iPhone’a możesz liczyć na niezwykle szeroką ofertę gier i aplikacji, z których część jest dedykowana tylko na takie urządzenia.
Android to system dostępny praktycznie na wszystkich innych znanych urządzeniach na rynku. Ma on charakter otwarty. Choć nie jest tak dobrze zoptymalizowany jak iOS, to jednak gwarantuje liczne modyfikacje, dzięki którym dostosujesz smartfon do własnych preferencji. Również i tutaj możesz liczyć na sporo gier i aplikacji, których liczba przewyższa nawet te oferowane na iOS. Wadą jest fakt, iż obecnych na rynku jest sporo odmiennych jego wersji, z których nie każda uchodzi za dobrze skonstruowaną. Ponadto najnowsze odsłony są zazwyczaj dostępne tylko na nowe modele smartfonów.
Twój wybór będzie tutaj całkiem prosty. Oprócz telefonów Lumia zaopatrzonych w Windows Phone oraz niektórych modeli BlackBerry cała reszta smartfonów posiada te dwa główne systemy. Gdy wybierzesz iPhone’a zmuszony będziesz do korzystania z iOS. Inny wybór to Android, gdzie możesz postawić na jedną z kilku wersji.
4 Wydajność procesora
Wydajność procesora też powinna być dla Ciebie istotnym czynnikiem. Masz tutaj do czynienia mniej więcej z tym samym, co w przypadku komputerów czy laptopów. Dobrej klasy procesor pozwala na szybszą pracę urządzenia, stosowanie lepszych układów graficznych i innych komponentów. Obecne smartfony z wyższej półki posiadają procesory o większej mocy obliczeniowej niż najlepsze komputery sprzed kilkunastu lat.
Procesor w smartfonie jest bez wątpienia jego mózgiem. Zapewnia on Tobie szybsze otwieranie i pracę zainstalowanych aplikacji, odtwarzanie wideo i gier. Ponadto najlepszej klasy procesory wspomagają działanie innowacyjnych wyświetlaczy. W przypadku smartfonów z systemem Android popularne są procesory Qualcomm Snapdragon, z których najnowsze to 820 i 821 (64-bitowy). Firma Samsung w poprzednim flagowcu montowała już 8-rdzeniowy Samsung Exynos 7420 (64-bity). W tańszych urządzeniach spotkać możesz Snapdragona 600 lub 400.
Apple z kolei wykorzystuje autorskie procesory A9 i A8, które także pracują w systemie 64-bitowym. Na rynku obecne są także procesory Huawei, MediaTek czy też Cortex.
Koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją wybranych modeli procesorów i sprawdź, na co możesz liczyć z ich udziałem. Da Tobie to obraz możliwości wybranego smartfonu.
5 Pamięć RAM
Dla funkcjonalności Twego smartfonu spory wpływ będzie miała wbudowana pamięć RAM. Ten rodzaj pamięci operacyjnej służy urządzeniu do przechowywania wykonywanych przez niego w czasie rzeczywistym procesów. Od jej ilości uzależniona jest szybkość działania sprzętu. Dobrze jest pamiętać o tym, że pamięć RAM zmniejszana jest poprzez wszelkie aplikacje instalowane na urządzeniu. Im ich będzie więcej, tym możesz mieć potem problemy z instalacją nowych gier, programów czy samą płynnością smartfonu.
Jeszcze niedawno wiele smartfonów posiadało 512 MB pamięci RAM. Dziś przyjmuje się, że dla płynnego działania urządzenia potrzebne jest przynajmniej 1 GB. Oczywiście najlepiej zrobisz, jeśli wybierzesz urządzenie z przynajmniej 2 GB pamięci RAM. Najnowsze produkty z górnej półki mają ten współczynnik nawet dwukrotnie większy.
6 Pamięć wbudowana
Abyś mógł się cieszyć wieloma możliwościami wybranego smartfonu, koniecznie sprawdź, jaka jest jego pamięć wbudowana. To od niej decyduje to, ile plików i aplikacji jesteś w stanie pomieścić na urządzeniu. Producenci wprowadzają do swych modeli pamięć o wielkości od 4 do 256 GB. Wielkość ma w tym wypadku znaczenie, gdyż już sam system operacyjny może sporo ważyć.
Przyjmuje się, że minimalna wartość to obecnie 8 GB. Taką śmiało możesz brać pod uwagę. Jeśli zależy Ci na większej ilości miejsca, to koniecznie sprawdź, czy wybrany model posiada możliwość rozszerzania pamięci o karty microSD. Zazwyczaj konstrukcje z niższej półki cenowej umożliwiają wykorzystywanie microSD o pojemności do 16 GB. Te z najwyższej klasy nawet 256 GB. Pamiętaj, że iPhone nie posiada slotu na karty zewnętrzne!
Wybierz zatem smartfon z przynajmniej 8 GB pamięci wbudowanej, który dodatkowo posiada slot na karty. Jeśli brakuje takiej możliwości, to lepiej zastanowić się nad wersją z minimum 32 GB wolnego miejsca.
7 Aparat fotograficzny z kamerą
Jak już wspomnieliśmy na początku, coraz więcej smartfonów posiada aparaty wysokiej klasy. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie wyjątkowych zdjęć czy kręcenie filmów w różnych warunkach. Podczas wyboru smartfonu fotograficznego, zwróć koniecznie uwagę na kilka istotnych czynników.
Przede wszystkim nie kieruj się za bardzo oferowaną liczbą pikseli. Nie ma większej różnicy między 12 a 18 Mpx. Jest ona zauważalna dopiero na większych wydrukach czy też wyjątkowo dużych przybliżeniach. Bardziej istotny jest sam obiektyw. Wiele marek współpracuje z legendarnymi firmami fotograficznymi, które miniaturyzują obiektywy i wprowadzają wysokiej klasy optykę w świat smartfonów. W topowych modelach stosowane są obiektywy o jasności poniżej f/2.0, co sprawia, że możesz cieszyć się dobrej jakości zdjęciami w nocy.
Równie istotna jest stabilizacja obrazu czy też szybki autofokus. Tak samo jak w lustrzankach cyfrowych, zależeć może Ci tutaj na szybkości działania. Uchwycenie ważnej chwili wymaga błyskawicznej reakcji aparatu. Niektóre modele gwarantują już sporo zdjęć seryjnych, interesujących efektów zdjęciowych czy nawet HDR.
Nie zapominaj także o przedniej kamerze, która służyć może do robienia selfie lub przeprowadzania wideorozmów. W tańszych modelach ma ona 2-3 Mpx, choć warto wybierać takie, które mają przynajmniej 5 Mpx. Rekordziści w tym zakresie zbliżają się już powoli do 20 Mpx, a mowa tu przecież tylko o przedniej kamerze!
Na koniec nie zapominaj także sprawdzić, jak wygląda sprawa z kręceniem filmów wideo. Zarówno przednia, jak i tylna kamera służą także do nagrywania filmów. Przyjmuje się, że obecnym standardem nagrywania jest HD (1280×720 pikseli), choć lepiej jeśli będzie to Full HD (1920×1080 pikseli). Modele z górnej półki to rozdzielczość 4K (3840×2160 pikseli).
8 Dostępne łącza (Bluetooth, NFC, Wi-Fi, MHL, DLNA)
Istotne dla Ciebie powinny być także wszelkie dostępne łącza, jakie zostały zastosowane w konkretnym smartfonie. Wymienić możemy kilka najważniejszych:
- Bluetooth – ten standard pozwalał kiedyś na bezprzewodową łączność krótkiego zasięgu pomiędzy dwoma telefonami. Dziś bardziej jest wykorzystywany do łączności z innymi urządzeniami, jak głośnikami i słuchawkami bezprzewodowymi.
- NFC – jest to radiowy sposób komunikacji, dzięki któremu możesz liczyć na szybką wymianę danych na niewielką odległość. Dziś najczęściej technologia ta jest wykorzystywana do szybkich płatności telefonem.
- Wi-Fi – bezprzewodowa łączność z siecią internetową to dla każdego dziś norma. Producenci w swych smartfonach stosują dwuzakresowe Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz.
- DLNA – dzięki tej technologii otrzymasz okazję do współdzielenia zasobów multimedialnych w ramach wewnętrznej lokalnej sieci bezprzewodowej Wi-Fi.
- MHL – z kolei za pomocą tej metody łączności możesz przy pomocy jednego kabla podłączyć smartfon do telewizora lub monitora wysokiej rozdzielczości.
9 Bateria/akumulator
Sporym problemem, z jakim od dawna zmagają się użytkownicy smartfonów, jest słaba bateria. To już nie te czasy, kiedy legendarną Nokię 3310 można było ładować raz w miesiącu, na kilka tygodni. Intensywne użytkowanie smartfona powoduje, że wiele osób zmuszonych jest do codziennego ładowania sprzętu. Oczywiście przy normalnym korzystaniu z telefonu czynność ta będzie powtarzana co 2-3 lub 4 dni.
Obecnie producenci wprowadzają innowacyjne ogniwa, które nie tylko starczają na dłuższy czas, lecz także możliwe są do pełnego naładowania w ciągu kilkudziesięciu minut, jednej godziny. Sprawdź koniecznie także, czy wybrany model posiada opcję wymiany baterii. Niestety wielu producentów montuje niewymienialny akumulator, przez co nie możesz zregenerować swej baterii.
10
Obudowa
Sama obudowa również będzie miała dla Ciebie spore znaczenie. Zapewne zdarzył się lub czeka Cię w przyszłości upadek telefonu. Może się to skończyć pękniętym wyświetlaczem lub obudową. Dlatego też wiodące firmy na rynku zaczynają rezygnować z plastiku i zwykłej gumy na rzecz metalu, aluminium, specjalnych kompozytów. Dzięki temu cała konstrukcja staje się bardziej stabilna i odporna na zarysowania, pęknięcia. Nie możesz przy tym zapominać o względach estetycznych.
11 Przydatne funkcjonalności smartfonów
Oprócz wymienionych funkcji i elementów budowy, smartfony dziś zaopatrywane są w szereg dodatkowych opcji i modułów, które mają zwiększyć ich funkcjonalność. Oto najważniejsze z nich.
Dual SIM
Dual SIM to opcja, dzięki której możesz w swym smartfonie korzystać z dwóch kart SIM jednocześnie. Przełączanie między nimi odbywa się niezwykle szybko, w wyniku czego nie jest konieczne wyciąganie kart ze slotu. Opcja ta najbardziej przydaje się podczas zagranicznych wyjazdów. Jeśli chcesz korzystać z lokalnego Internetu czy tanich rozmów, to wystarczy jedynie, że zakupisz starter i wsuniesz do slotu drugą kartę. To także dobre rozwiązanie, jeśli zmuszony jesteś do korzystania z dwóch numerów jednocześnie. Zawsze możesz także drugie wejście przeznaczyć na transmisję danych od innego operatora.
Slot kart pamięci
Slot kart pamięci to niezwykle pożądana opcja, o której wspomnieliśmy już w przypadku pamięci wbudowanej. Przyda się on Tobie szczególnie, gdy masz na telefonie za mało GB lub też potrzebujesz znacznie więcej miejsca do przechowywania zdjęć, filmów, muzyki, plików do pracy.
Ładowanie bezprzewodowe
Jest to jedna z nowszych technologii w smartfonach. Polega ona na ładowaniu indukcyjnym za pomocą specjalnych podstawek. Dzięki temu nie będziesz zmuszony za każdym razem szukać ładowarki i podłączać jej kabla do gniazdka.
Radio FM
Trochę przestarzała i powszechna opcja, jednak być może nadal jesteś zwolennikiem słuchania radia w telefonie. Potrzebne Ci będą do tego jedynie słuchawki.
Odtwarzacz audio
Każdy smartfon posiada wbudowany odtwarzacz audio. Za jego pomocą możesz słuchać muzykę pochodzącą z plików mp3, wav, ogg. Obok standardowego odtwarzacza możesz ściągnąć inne aplikacje, które dadzą Tobie więcej możliwości cieszenia się muzyką na co dzień.
GPS
Telefony komórkowe i smartfony są od pewnego czasu wyposażone w GPS. Dzięki temu możesz swoje urządzenie traktować niczym nawigację turystyczną lub samochodową. Dzięki wbudowanemu modułowi nie zgubisz się w terenie. Masz okazję korzystać z trybu offline, gdy posiadasz wgrane mapy lub też online, kiedy dostajesz okazję do precyzyjnego korzystania choćby z Google Maps.
Wodoszczelna i wzmocniona obudowa
Coraz więcej smartfonów i to nie tylko z wysokiej czy średniej półki posiada specjalną konstrukcję obudowy zgodną ze standardem IP68. Dzięki temu stają się one wodoodporne, chronione przed kurzem, pyłem i zanieczyszczeniami. Możesz dzięki temu zanurzyć telefon na głębokość do 1 metra na 30 minut lub myć go pod bieżącą wodą. Niektórzy producenci tworzą smartfony na ekstremalne warunki lub też obudowy wzmacniające wytrzymałość klasycznych smartfonów.
12 Polecani producenci
Dziś na rynku możesz zetknąć się z wieloma producentami smartfonów. Niektórzy, jak Apple proponują wyłącznie urządzenia z górnej półki. Inni z kolei posiadają w swej ofercie zarówno flagowe modele, jak i te ze średniej i niskiej półki cenowej. Mowa tutaj o takich firmach, jak Samsung, HTC, Huawei, Xiaomi, Lenovo (Motorola), LG, Sony, ASUS, Nokia, myPhone, Alcatel, Overmax, Prestigio.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że zaprezentowaliśmy istotne dla Ciebie informacje, które pomogą podczas zakupu upragnionego smartfonu. Różnica cenowa i technologiczna między najtańszym myPhone, a nowym produktem Samsunga czy Apple jest kolosalna. Dlatego koniecznie zastanów się nad swymi oczekiwaniami i dopiero pod nie porównaj swój możliwy budżet.