niedziela, 10 listopada, 2024
Strona głównaUncategorizedJaką frytkownicę kupić? 

Jaką frytkownicę kupić? 

Frytki już od wielu lat stanowią jeden z popularnych fast foodów jak i dodatek do dań obiadowych. Możemy je dostać z budek na ulicy, w restauracjach, jak i przyrządzić samemu. Zdaniem wielu nic nie smakuje tak dobrze, jak samodzielnie zrobione frytki. Jednak ich przygotowywanie wymaga korzystania z garnków, kuchenek, a sam proces smażenia może wiązać się ze sporymi zabrudzeniami, jak i groźbą przypalonych ziemniaków. Dlatego też od lat sporym powodzeniem cieszą się domowe frytkownice. Z ich pomocą można szybko i bezpiecznie usmażyć wybraną porcję frytek. Z pewnością wybór odpowiedniego urządzenia nie będzie tak prostą sprawą. Dlatego postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć temu, jaką frytkownicę kupić? 

Co można smażyć we frytkownicy?

Zgodnie z przeznaczeniem takie urządzenie służy przede wszystkim do smażenia pokrojonych ziemniaków. Nie oznacza to jednak, że musimy ograniczać się jedynie do frytek. Większość dostępnych na rynku modeli można wykorzystywać także w innych celach. Frytkownica bez trudu powinna poradzić sobie także z innymi warzywami. Możemy smażyć je zarówno same, jak i w panierce, cieście. To samo tyczy się mięsa, ryb, owoców morza. Z pomocą frytkownicy usmażymy krewetki, kalmary, rybę w panierce, kurczaka, kotlety. W szczególności przydatna jest w kuchni azjatyckiej, która znana jest właśnie ze smażonych potraw na oleju. W niektórych przypadkach można także tworzyć pączki, racuchy, faworki. Większe i bardziej rozbudowane egzemplarze dają nam znacznie więcej możliwości. Dobierając odpowiednią frytkownicę, zyskamy urządzenie kuchenne, które przyda się nam do różnych potraw.

Na co zwrócić uwagę kupując frytkownicę?

Wybór frytkownicy wcale nie jest tak prostą sprawą. Przede wszystkim dostępne na rynku egzemplarze różnią się między sobą wielkością, mocą, pojemnością. Najistotniejsze różnice polegają jednak na samym procesie przygotowywania frytek. Dostępne są zarówno modele olejowe jak i beztłuszczowe. Nie można przy tym zapomnieć o ich podstawowych i zaawansowanych funkcjach jak i również dodatkowym wyposażeniu.

Rodzaje frytkownic

Na sam początek musimy zadecydować, jaki rodzaj frytkownicy będzie dla nas odpowiedni. Dostępne są przede wszystkim modele olejowe i beztłuszczowe.

Frytkownica olejowa

Są to tradycyjne frytkownice, które zaopatrzone są w zbiornik na olej oraz specjalną siatkę, w której umieszcza się ziemniaki bądź inne produkty. Pod wpływem grzałek olej ulega podgrzaniu do temperatury, w której to możliwe jest smażenie. Do komory wkładamy zatem siatkę z frytkami, a następnie zamykamy klapę. Po kilku minutach nasze ziemniaki będą gotowe. Klasyczne modele odznaczają się szybkością działania, jak i również dają nam więcej możliwości pod względem smażenia. Oczywiście za każdym razem wymagają skorzystania z określonej ilości oleju, co generuje koszta przyrządzania frytek bądź innych potraw.

Frytkownica beztłuszczowa

Alternatywą dla oleju jest frytkownica beztłuszczowa. Jest to urządzenie, z którego pomocą możemy przyrządzić zdrowe frytki, bez konieczności korzystania z oleju bądź innego tłuszczu. Takie urządzenie zaopatrzone jest w komorę, w której dochodzi do nagrzania powietrza. Działa pod tym względem niczym piekarnik. Wykorzystywane są w nich tradycyjne nagrzewnice jak i również z promiennikami ciepła. Frytkownica beztłuszczowa może być również wykorzystywana do pieczenia innych warzyw, ryb, mięsa. Z pewnością jest rozwiązaniem dla tych osób, które cenią sobie zdrowsze i mniej kaloryczne dania. Więcej o takich modelach można przeczytać z naszego poradnika: Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić?

Frytkownica do garnka

Jest to po prostu zwykły kosz, który umieszczamy wewnątrz garnka z rozgrzanych tłuszczem. To najtańsze rozwiązanie, które jest w stanie pomóc przy domowym tworzeniu frytek. Za pośrednictwem takiego kosza za jednym razem usmażymy wybraną porcję ziemniaków, a ich wyciągnięcie z oleju wiązać się będzie jedynie z usunięciem kosza z garnka.

Jaką zatem frytkownicę wybrać? Jeśli cenimy sobie zdrowsze potrawy, to z pewnością model beztłuszczowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Jej cena będzie wyższa, aczkolwiek można ją traktować jako mały piekarnik. Tradycyjna frytkownica olejowa jest o wiele tańsza, a przy tym wiąże się z przygotowaniem frytek w klasyczny sposób. Z kolei kosz do garnka to najtańsze, aczkolwiek nie do końca wygodne rozwiązanie.

Sposób montażu

Dla wielu osób istotny może być również sposób montażu frytkownic. Pod tym względem wyróżnia się frytkownice wolnostojące oraz do zabudowy. Pierwsze z nich to po prostu egzemplarze, które można postawić w dowolnym miejscu w kuchni, jak i również bez trudu przemieszczać. Potrzebują jedynie dostępu do gniazdka elektrycznego, a dzięki zakrytej grzałce są o wiele prostsze w czyszczeniu. Modele do zabudowy z kolei są na stałe wbudowane w blat kuchenny, a przy tym mają odkrytą grzałkę. Potrzeba w związku z tym zagospodarować dla nich wolną przestrzeń, zwłaszcza już na etapie projektowania kuchni.

Pod wieloma względami bardziej wygodnym rozwiązaniem wydają się wersje wolnostojące.

Moc

W przypadku wszelkich urządzeń domowych AGD panuje ta sama zasada – im większa moc, tym szybciej urządzenie się nagrzewa. Tak też bywa z frytkownicami. Choć sam proces smażenia w gorącym tłuszczu jest szybki, to jednak należy odczekać odpowiednią ilość czasu aż olej zostanie nagrzany do wymaganej temperatury. W przypadku modeli o zwiększonej mocy nie tylko olej zostanie szybciej nagrzany, lecz także znacznie dłużej zostanie utrzymana jego wysoka temperatura. Najczęściej na rynku zetknąć się można z modelami o mocy między 900 W a blisko 3000 W. Przyjmuje się, że dla przygotowania frytek z surowych ziemniaków najsłabsze modele mogą być wystarczające. Jeśli jednak chcemy smażyć także mrożone frytki, to warto wybrać egzemplarz o mocy przynajmniej 1200 W. Oczywiście warto mieć także na uwadze, że większa moc wiąże się także ze zwiększonym poborem energii, co będzie miało wpływ na rachunki.

Pojemność misy

Z pewnością pojemność misy to jeden z najistotniejszych czynników przy doborze frytkownicy. To właśnie ona wpływa na rozmiary samego urządzenia. Tutaj zasada wyboru jest raczej prosta: warto stawiać na taką frytkownicę, która dostarczy nam za jednym razem pożądaną liczbę frytek. Domowe wersje mają z reguły pojemność między 0,6 a blisko 4 litrów. Niektórzy producenci podają jednak ją także w kilogramach. Tutaj z reguły różnice bywają między 0,2 a prawie 2 kg. Dla jednej osoby czy pary w zupełności wystarczy mała frytkownica, w której spokojnie przygotujemy jedną bądź dwie porcje frytek. Większe modele o wiele lepiej sprawdzą się w przypadku rodzin. Ponadto z ich pomocą można nie tylko przyrządzać frytki, lecz również i inne smażone dania. Oczywiście można zdecydować się na mniejszy egzemplarz, jednak w takim wypadku przygotowywanie frytek dla wszystkich odbywać się będzie niejako na raty.

Wielkość kosza na frytki

Równie istotna jest pojemność kosza na frytki. Jest to metalowa siatka w kształcie kwadratu bądź prostokąta, którą zanurzamy w rozgrzanym oleju. Tutaj bywają najczęściej kosze o pojemności między 0,5 a 1,2 kg. Oznaczają przez to, jaką gramaturę frytek możemy usmażyć za jednym razem. Przyjmuje się, że 500 gram to około 3 duże porcje frytek, które otrzymuje się zwykle w popularnych fast foodach. Bywają takie modele frytkownic, które zaopatrzone są w 2 osobne kosze, a nawet misy. Dzięki temu jednocześnie można przyrządzić frytki i kurczaka czy rybę, bez wzajemnego przesiąkania smaków i zapachów.

Wymiary

Istnieje oczywiście spora różnica między produktami wolnostojącymi a tymi do zabudowy. Drugie wersje charakteryzują się z reguły mniejszymi wymiarami, albowiem producenci rezygnują z obudowy oraz kilku innych elementów. Niemniej jednak spotkać można także i tutaj całkiem spore modele. Wolnostojące frytkownice są większych rozmiarów. Ich wysokość czy szerokość związana jednak będzie z tym, na jaką pojemność misy czy wielkość kosza się zdecydujemy. Dlatego też w obu przypadkach dostępne są egzemplarze, które mogą mieć 30 czy 50 cm długości.

Funkcje

Jeśli zależy nam na czymś więcej niż tylko wrzuceniu ziemniaków do frytkownicy i czekaniu aż się usmażą, to z pewnością zainteresują nas funkcje, które stosują w swych frytkownicach producenci.

Regulacja temperatury

Jest ona niezwykle pomocna w sytuacji, kiedy wykorzystywać będziemy frytkownicę do czegoś więcej niż tylko przygotowywania ziemniaków. Każda potrawa wymaga smażenia w innej temperaturze. Dlatego też manualna bądź elektroniczna regulacja temperatury pozwoli na wybór pożądanej wartości. Wiele modeli posiada zakres od 80 do ponad 200 stopni Celsjusza.

Programy automatyczne

Jest to przydatna opcja dla osób, które będą tworzyć w urządzeniu coś więcej niż frytki. Na pokrętle lub panelu zaznaczone są takie produkty jak: frytki, warzywa, ryby, owoce morza, mięso. Po wybraniu odpowiedniej funkcji, frytkownica samoczynnie nastawi pożądaną temperaturę pod potrawę.

Smażenie na dwóch poziomach

Mamy tutaj do czynienia ze wspomnianą wcześniej frytkownicą dwukomorową. Dzięki niej misa urządzenia jest podzielona na dwie strefy. W jednej możemy smażyć frytki, a w drugiej jednocześnie przygotowywać rybę czy mięso. Pozwoli to na pracę w dwóch trybach, gdzie w poszczególnych komorach panować będzie inna temperatura pracy.

Pieczenie

Jest to opcja związana z frytkownicami beztłuszczowymi. W rozgrzanej komorze bez tłuszczu lub z jego minimalnym udziałem potrawa zostanie poddana obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. Stworzone zostaną zatem takie warunki jak w przypadku tradycyjnych piekarników.

Minutnik

Minutnik jest bardzo pomocny, jeśli nie chcemy stale kontrolować frytkownicy. Może on po prostu odmierzać czas, po którym musimy wyjąć frytki z komory, jak i również może automatycznie wyłączyć urządzenie. Uchroni nas to z pewnością przed spaleniem obiadu czy kolacji.

Wskaźnik oleju

Wielokrotne smażenie frytek czy innych potraw na tym samym oleju może być niezbyt zdrowe dla organizmu jak i również mieć wpływ na smak. Dlatego też sporo modeli na rynku posiada specjalny wskaźnik zużycia oleju, dzięki któremu będziemy wiedzieć, kiedy należy wymienić tłuszcz w komorze.

Obniżanie kosza przy zamkniętej pokrywie

Olej w chwili reakcji z wodą zaczyna gwałtownie pryskać. Dlatego też zanurzanie w nim mokrych czy zamrożonych frytek może przyczynić się do sporych zabrudzeń w kuchni. W związku z tym bardzo pomocne jest obniżanie kosza przy zamkniętej pokrywie. Do kosza wkładamy frytki bądź inne składniki, zamykamy klapę frytkownicy i dopiero w tym momencie następuje jego obniżenie oraz kontakt z olejem. Można przez to uniknąć zabrudzonej kuchni czy samej frytkownicy.

Podwieszanie koszyka

Podwieszenie kosza sprawi, że frytki, mięso czy ryba zdążą ocieknąć z nadmiaru tłuszczu zanim wylądują w misce czy na talerzu. Jest to o tyle pomocne, iż nie musimy w następstwie tego oczyszczać potraw papierowym ręcznikiem, a same naczynia będą mniej zabrudzone przez olej.

Podnoszenie kosza przy zamkniętej pokrywie

Jest to podobna funkcja, jednak z tym wyjątkiem, iż całość odbywa się nadal w zamkniętym urządzeniu. Można dzięki temu ochronić się przed poparzeniem, zabrudzeniem, a sama potrawa zachowa dłużej swą temperaturę.

Automatyczne otwieranie pokrywy

Poprzez jeden przycisk możemy automatycznie otworzyć pokrywę frytkownicy. Może on ochronić nas przed poparzeniem tłuszczem czy gorącą parą wodną.

Lampka kontrolna

Dzięki lampce kontrolnej możemy się dowiedzieć o tym, że olej osiągnął wymaganą temperaturę i jest gotowy do smażenia.

Wyposażenie

W wielu przypadkach producenci do swych urządzeń dołączają kilka elementów wyposażenia, dzięki czemu korzystanie z frytkownic jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Misa na olej

Wyjmowane misy na olej stanowią bardzo pomocne rozwiązanie. Przede wszystkim można z łatwością wyjąć je z komory urządzenia. O wiele łatwiej da się pozbyć zużytego oleju jak i umyć misę w zlewie bądź zmywarce.

Separator

Jest to element, z pomocą którego można podzielić misę, komorę na 2 osobne części. Umożliwia on smażenie dwóch potraw jednocześnie. Taki separator jest wyjmowalny, jak i odporny na wysokie temperatury.

Filtry

W pokrywie frytkownicy mogą znajdować się filtry: metalowy bądź węglowy. Pierwszy zatrzymuje tłuszcz i może być zamontowany na stałe, wraz z możliwością czyszczenia. Drugi z kolei zatrzymać może nie tylko tłuszcz, lecz również zapachy czy parę wodną. Wymaga on jednak wymiany po kilkudziesięciu smażeniach. Zaawansowane modele mogą posiadać oba zamontowane filtry.

Uchwyt do koszyka

Z pomocą uchwytu łatwiej jest nam wyjąć usmażone potrawy. Producenci stawiają na uchwyt zintegrowany z koszykiem, który może być składany podczas smażenia, jak typ składany i demontowany, który należy wyjąć w czasie pracy urządzenia.

“Zimna strefa”

Jest to warstwa chłodnego oleju, która znajduje się poniżej grzałek. Dzięki niej wszelkie fragmenty potraw nie będą ulegać spalaniu, a tłuszcz na dłużej pozostaje czysty. To oszczędności na wymianie oleju, jak i lepszy smak frytek.

Zabezpieczenia

Frytkownice posiadają podstawowe zabezpieczenie przed przegrzaniem. Gdy urządzenie pracuje zbyt długo, zostanie automatycznie wyłączone. Wiele modeli zaopatrzonych jest w lampki kontrolne temperatury, termoizolacyjne obudowy jak i blokady pokrywy.

Frytkownica domowa vs. frytkownica gastronomiczna

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między frytkownicami domowymi a gastronomicznymi. Przede wszystkim domowe modele są znacznie mniejszych rozmiarów. Mają mniejszą pojemność misy, moc, jak i samą pojemność koszyka. Zasilane są wyłącznie energią elektryczną. Gastronomiczne egzemplarze obok wersji elektrycznych dostępne są również na gaz. Ich pojemność misy to z reguły więcej niż 5 litrów, moc powyżej 3200 W, a pojemność koszyka powyżej 3,6 kg. Są w stanie przygotować kg frytek w ciągu zaledwie 2 minut. Przeznaczone są oczywiście do lokali gastronomicznych, barów szybkiej obsługi.

Polecani producenci

Na rynku zetknąć się można z kilkoma uznanymi i cenionymi producentami, którzy w swej ofercie mają wysokiej jakości frytkownice. Zaliczyć do nich możemy takie marki jak: Bravo, Bestron, Domo, First, Orava, Philips, Adler, Optimum, Tefal, Clatronic, Moulinex, DeLonghi, Princess, Russell Hobbs, Severin.

Frytkownice to z pewnością niezwykle przydatne narzędzia w domowej kuchni. Z ich pomocą można szybko i bezpiecznie przyrządzić porcję frytek, smażone ryby, kurczaka, warzywa. Ponadto ich beztłuszczowe odpowiedniki pozwalają na pieczenie potraw, kuchnię bez udziału oleju. Z pewnością wybór stosownego modelu nie będzie tak prosty. Dlatego też mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik okaże się dla wielu osób pomocnym i cennym źródłem informacji.

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.