niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaUncategorizedJaką frytkownicę beztłuszczową kupić?

Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić?

Nie da się ukryć, że frytki stanowią jeden z popularniejszych fast foodów. Nie tylko można zakupić je w zestawie z burgerami czy osobno, lecz również często podawane są one w zestawach obiadowych. Sporo osób lubi je przy tym smażyć w domu. Jednak ze smakiem frytek wiążą się także pewne zagrożenia, zwłaszcza zdrowotne. Smażone na głębokim tłuszczu ziemniaki to bomba kaloryczna, a przy częstym spożywaniu mogą przyczyniać się do podwyższonego cholesterolu, problemów z układem trawiennym czy krążeniowym. Dlatego dla miłośników frytek o wiele lepszym rozwiązaniem mogą być frytkownice beztłuszczowe. Czym są takie urządzenia i na czym polega ich praca? 

Jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Tego rodzaju produkt jest zupełnie inny niż tradycyjne frytkownice. Przede wszystkim do obróbki termicznej frytek nie używa się w ogóle tłuszczu. Typowa frytkownica beztłuszczowa działa na zasadzie piekarnika parowego. W komorze, w której umieszczone są pokrojone ziemniaki, dochodzi do wytworzenia niezwykle gorącego powietrza. Momentalnie oddziałuje ono na ziemniaki. Dzięki opcji rotacji powietrza frytki zostają idealnie upieczone z każdej strony. Ponadto posiadają bardzo dobrą formę, gdyż z zewnątrz będą mieć chrupiącą skórkę, natomiast wewnątrz będą miękkie i gorące. W ten oto sposób w niczym nie będą różnić się od usmażonych odpowiedników, z tym jednak wyjątkiem, że będą o wiele zdrowsze. Co niezwykle istotne, taka beztłuszczowa frytkownica na ogół może być również wykorzystywana do pieczenia innych warzyw. Dzięki temu można przygotować choćby frytki z batatów czy marchewki.

Na co zwrócić uwagę kupując frytkownicę beztłuszczową?

Oczywistym jest to, że nie możemy zakupić na pierwszą z brzegu frytkownicę beztłuszczową. Wiąże się to z faktem, że poszczególne modele na naszym rynku różnią się między sobą mocą, metodą grzania, pojemnością, a także dostępnymi funkcjami i programami pracy. Dlatego też przed zakupem warto przeczytać, co będzie najbardziej istotne w urządzeniu.

Metoda grzania

Pierwszą sprawą, której powinniśmy się przyjrzeć, jest metoda grzania urządzenia. W tradycyjnym ujęciu w takich frytkownicach stosowano klasyczne grzałki. Jednak coraz chętniej przez klientów wybierane są halogenowe odpowiedniki. Różnica ich pracy polega na tym, że zastosowano w nich grzałki na podczerwień. Dzięki temu nie tylko są szybsze w swej pracy, lecz również skuteczniejsze. Halogenowe frytkownice dedykowane są również innym potrawom, przez co stają się bardziej uniwersalnymi urządzeniami. Dlatego też z naszej strony polecamy właśnie takie wersje do domowego użytku.

Moc frytkownicy

W przypadku frytkownic panuje taka sama zasada jak w innych produktach AGD: im wyższa moc, tym szybciej urządzenie będzie się nagrzewało. W ofercie producentów zetkniemy się z egzemplarzami zarówno o mocy poniżej 900-1000 W jak i powyżej 2000 W. Przyjmuje się, że minimalną wartością powinno być dla nas 1200 W. Poniżej tej mocy frytkownica będzie działać o wiele dłużej, a także mogą zdarzać się przypadki niedopieczonych potraw. Jeśli nasze urządzenie będzie miało moc co najmniej 2000 W, to bez trudu możemy w nim upiec także mięso. Pamiętajmy jednak, że im wyższa moc, tym większy pobór energii przez urządzenie.

Pojemność

Pojemność jest oczywiście wyznacznikiem tego, jak dużą porcję frytek jesteśmy w stanie jednorazowo przyrządzić. Z reguły podawana jest ona w litrach i obejmuje wielkość komory, w której umieszczamy ziemniaki lub inne warzywa. Beztłuszczowe frytkownice na ogół posiadają pojemność między 1 a 5 litrów. Tutaj nasz wybór będzie uzależniony od liczby domowników czy indywidualnych preferencji. Jeśli jesteśmy singlami lub mieszkamy we dwójkę, to urządzenie jedno lub dwulitrowe będzie zapewne optymalnym rozwiązaniem. W przypadku większej rodziny jak i częstego korzystania z frytkownicy warto postawić na znacznie większy model. Dzięki temu frytki upieczemy na jeden raz, bez konieczności powtarzania całego cyklu.

Zakres temperatur

Zakres temperatur jest w szczególności istotnym czynnikiem, jeśli chcemy w frytkownicy beztłuszczowej przygotowywać coś więcej niż tylko ziemniaki. Wyższej klasy urządzenia pozwalają na ustawienie ciepła między 50 a ponad 230 stopni Celsjusza. W ten oto sposób możemy zadecydować, czy nasze frytki będą mocno spieczone czy też stworzone na styl belgijski. Ponadto frytkownica przydać się nam może także do upieczenia mięsa, ryb. Z pomocą termostatu dobierzemy pożądaną przez siebie temperaturę. Im większy zakres, tym lepiej dla nas.

Programy prac

Dziś podstawowa praca frytkownicy beztłuszczowej, jaką jest pieczenie frytek, dla wielu osób jest niewystarczająca. Nic też dziwnego, że producenci w swych urządzeniach stosują coraz to nowsze programy pracy. Wśród najpopularniejszych znaleźć można między innymi pieczenie beztłuszczowe, grillowanie, podgrzewanie, rozmrażanie potraw, jak i utrzymywanie ich stałej temperatury. W ten oto sposób można wykorzystywać frytkownice w różnych celach, przez co stają się one uniwersalnymi urządzeniami. W niektórych przypadkach większe modele mogą zastępować nawet domowe piekarniki.

Funkcje i wyposażenie

Producenci z reguły wyposażają swe urządzenia w podstawowe lub zaawansowane funkcje, dzięki którym obsługa frytkownicy beztłuszczowej staje się o wiele prostsza. Oto kilka najistotniejszych funkcji oraz elementów wyposażenia.

Rożen

Niektóre urządzenia wyposażone są w rożen. Jest to element, dzięki któremu możemy wykorzystywać frytkownice również do pieczenia mięsa czy ryb. Dzięki zastosowaniu rożna frytkownica w wielu przypadkach może zastąpić w domu piekarnik.

Sygnał dźwiękowy

Zastosowany w urządzeniu sygnał dźwiękowy informuje nas o tym, kiedy frytkownica zakończy swą pracę. Jest to o tyle pomocne, jeśli zdarza nam się zapominać o nastawionych frytkach bądź innych potrawach. W zależności od producenta sygnał dźwiękowy może mieć charakter ciągły lub pojedynczych odgłosów.

Wyświetlacz

Wyświetlacz okazuje się niezwykle pomocnym elementem wyposażenia, jeśli mamy do czynienia w pełni elektronicznym urządzeniem. Dzięki ekranowi możemy o wiele szybciej i skuteczniej ustawiać program pracy, czas przygotowywania posiłków. Ponadto można w wielu przypadkach precyzyjnie ustawiać temperaturę, co jeden stopień Celsjusza.

Nienagrzewająca się obudowa

Część z modeli dostępnych na rynku wykonana jest z materiałów, dzięki którym zewnętrzna powłoka frytkownicy nie ulega nadmiernemu podgrzaniu. Jest to w szczególności istotne, jeśli mamy w domu małe dziecko bądź też cenimy sobie własne bezpieczeństwo.

Zabezpieczenia

Należy pamiętać o tym, że frytkownice beztłuszczowe to przede wszystkim urządzenia elektryczne,  które generują wysokie temperatury. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na obecne w wybranym egzemplarzu zabezpieczenia. Jednym z nich jest wspomniana ochrona przed nadmiernym nagrzaniem urządzenia. Dzięki temu możemy być pewni, że zewnętrzny kontakt z frytkownicą nie zakończy się oparzeniem. Przydatna z pewnością będzie również blokada pokrywy. Z jej pomocą niemożliwym będzie otwarcie tego małego sprzętu AGD przed zakończeniem nastawionego czasu pracy – to szczególnie istotne w przypadku dzieci w domu. W wielu modelach spotkać się również można z funkcją ochrony przed przegrzaniem frytkownicy. Specjalny czujnik wyłączy urządzenie w sytuacji przekroczenia krytycznej wartości.

Dlaczego warto kupić frytkownicę beztłuszczową?

Już we wstępie poniekąd odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie. W głównej mierze zakup frytkownicy beztłuszczowej będzie bardzo dobrą wiadomością dla naszego organizmu. Nie da się ukryć, że tradycyjnie usmażone frytki to bomba kaloryczna. Nadmierne spożywanie takiego dania może przyczynić się do wysokiego cholesterolu, miażdżycy, nadwagi, problemów z układem krążenia, jak i trawiennego. Zdrowie to nie jedyny aspekt, który przemawia za wyborem tego urządzenia. Jeśli wyobrazimy sobie tradycyjne przygotowywanie frytek, to za każdym razem musimy do odpowiedniego naczynia wlewać nowy olej, co generuje koszta. Ten z kolei może się przypalać, powodować zabrudzenia, które czasem są trudne do usunięcia. Ponadto zapach smażonych frytek może się utrzymywać w domu czy mieszkaniu przez kolejnych kilka godzin. Frytkownica beztłuszczowa choć wiąże się z nieco wyższymi kosztami eksploatacji, to jednak nie powoduje przykrych zapachów, jak i jest o wiele prostsza w czyszczeniu.

Polecani producenci

Na rynku zetknąć się można z kilkoma mniej lub bardziej znanymi producentami frytkownic beztłuszczowych. Zaliczyć do nich możemy między innymi: Blaupunkt, Camry, Adler, Eldom, Russell Hobbs, Proficook, Sencor. Ich modele są obecnie najchętniej wybierane przez polskich konsumentów.

Zakup frytkownicy beztłuszczowej z pewnością będzie bardzo dobrym pomysłem zarówno dla singla jak i całej rodziny. Jest to urządzenie, dzięki któremu można w o wiele zdrowszy sposób przygotowywać frytki. To jednak nie wszystko, gdyż jeśli zdecydujemy się na egzemplarz zaopatrzony w rożen, to frytkownica może nam również służyć jako mały piekarnik. Z jej pomocą możemy wtedy piec warzywa, mięso, ryby. I to wszystko bez dodatku tłuszczu, co tylko wyjdzie nam na zdrowie!

RELATED ARTICLES
error: Treść serwisu jest chroniona.