Jakie żelazko kupić?

Żelazko to jeden z podstawowych elementów wyposażenia w każdym gospodarstwie domowym. Trudno jest nam sobie wyobrazić sytuację, w której wybieramy się do pracy, na imprezę lub specjalną uroczystość w pomiętych ubraniach. Takie urządzenie pomaga nam w krótkim czasie wyprasować spodnie, koszulę, spódnicę, sukienkę oraz wiele innych elementów garderoby. Oczywiście sporym problemem jest wybór odpowiedniego żelazka. Ogromna ilość modeli i producentów na rynku sprawia, że nie jest łatwo zdecydować się na jedno z nich. Postaramy się trochę rozwiązać ten kłopot.

Żelazko Philips
Żelazko Philips. Źródło: philips.pl

Na co zwrócić uwagę kupując żelazko?

 1. Żelazko przewodowe czy bezprzewodowe?
 2. Żelazko parowe czy suche?
 3. Rodzaje oraz budowa stopy żelazka
 4. Optymalna moc i zakres temperatur
 5. Natężenie wytwarzanej pary i żelazko z generatorem pary
 6. Przydatne funkcje żelażka: samooczyszczanie, automatyczne wyłączanie, regulacja strumienia pary, uderzenie pary w pionie, blokada kapania, spryskiwacz wody, system antywapienny, prasowanie na mokro i sucho, zimna stopa, nakładki na tkaniny delikatne
 7. Polecane marki żelazek

 

1

Żelazko przewodowe czy bezprzewodowe?

Pierwszym dylematem, przed którym musimy stanąć, jest wybór żelazka pod względem jego zasilania. Przez lata przyzwyczajeni byliśmy do klasycznych przewodowych modeli, od kilku lat jednak w sprzedaży znajdują się także wersje bezprzewodowe.

Żelazko przewodowe zaopatrzone jest w kabel o długości zazwyczaj między 1,5 a 3 metra. Przez ten fakt nasze ruchy są przez niego ograniczone. Możemy potrzebować często przedłużacza do kabla, a w sytuacji prasowania tuż przy gniazdku wolny przewód będzie nam się plątał pod nogami. Nie da się jednak ukryć, że modele takie mają kilka zalet. Przede wszystkim zapłacimy za nie o wiele mniej niż za wersje bezprzewodowe. Najtańsze zakupimy za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy ich bezprzewodowe odpowiedniki kosztują powyżej 100 złotych i to oczywiście te w najuboższej wersji. Żelazka przewodowe umożliwiają prasowanie non stop. W momencie, kiedy stopa grzewcza ulegnie wychłodzeniu, system nagrzewający załącza się automatycznie, co daje nam ciągłość prasowania.

Żelazko bezprzewodowe marki Tefal.
Żelazko bezprzewodowe marki Tefal. Źródło: tefal.pl

Żelazko bezprzewodowe jest o wiele bardziej poręczne i nie sprawia problemów związanych z ograniczeniem zasięgu działania. Dzięki innej konstrukcji umożliwia ono prasowanie dużych powierzchni, w wyniku czego nasze zmagania z zasłonami czy prześcieradłami będą krótsze i przebiegną komfortowo. Wiele takich modeli można używać w sposób tradycyjny, czyli z podłączonym kablem do gniazdka, jednak najczęściej decydujemy się na stację dokującą. Problemem jest tutaj fakt, iż przy wychłodzeniu żelazka, musimy je za każdym razem odstawić do stacji dokującej i czekać kilkadziesiąt sekund, aż ponownie będzie gotowe do użycia. Przy dłuższym prasowaniu taka czynność będzie dosyć często wykonywana.

Jeśli cenimy sobie szybkość prasowania oraz ekonomię, to bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie dla nas model z okablowaniem. W kategorii komfortu wygrywa jednak żelazko bezprzewodowe.

2 Żelazko parowe czy suche?

Żelazko parowe Philips
Żelazko parowe Philips. Źródło: philips.pl

Kolejna różnica między żelazkami dotyczy sposobu ich pracy. Tradycyjne modele gwarantują suche prasowanie, w którym uczestniczy tylko temperatura. Nowsze modele wykorzystują do tego także parę wodną. Żelazko tradycyjne ze stopą aluminiową oraz pokrętłem do regulacji temperatury zazwyczaj długo się nagrzewa, jednakże znacznie dłużej trzyma ciepło. Nie jest zaopatrzone w pomocne dziś funkcje zwilżania ubrań czy wytwarzania pary. Na rynku spotkamy je tylko w formie przewodowej, choć są one coraz rzadziej dostępne. Wiąże się to z faktem, iż zwykłe modele parowe także umożliwiają prasowanie tradycyjną, „suchą” metodą. W nowych wersjach podczas prasowania wytwarza się para powstająca z wody znajdującej się w zbiorniku w żelazku. Wydobywająca się z otworów stopy para rozszerza włókna materiału, co z kolei poprawia jakość i szybkość pracy. Żelazka te mogą wytwarzać co chwilę silniejszy strumień pary lub generować przez cały czas jej mniejszą ilość. Ten drugi typ prasowania możliwy jest jednak najczęściej w modelach z wbudowanym systemem pary.

Wyższość wersji parowych jest oczywista, dlatego są one znacznie częściej wybierane przez konsumentów.

3 Rodzaje oraz budowa stopy żelazka

Równie istotna jest stopa żelazka. Zależeć od niej może zarówno jakość prasowania, jak i cena urządzenia. Jest to właśnie ten element, który przesuwa się po prasowanej tkaninie. Najlepszy model to taki, który jest odporny na zarysowania, posiada prawidłowo rozłożone otwory i nie wyświeca materiału. Rozsądnie jest się zdecydować na żelazko, którego stopa jest zwężana z przodu. Ma to wpływ na prasowanie tych części odzieży, gdzie znajdują się zapinki, guziki, mankiety. Możemy znaleźć także modele ze stopą wielokierunkową, jednak nadal większym wzięciem cieszą się modele zwężające się w przedniej części.

Stopa żelazka Philips PerfectCare Azure
Stopa T-ionicGlide żelazka Philips PerfectCare Azure. Źródło: philips.pl

Istotna jest także powłoka stopy. Teflonowa i aluminiowa gwarantują dobry poślizg, są łatwe w czyszczeniu, lecz podatne na zarysowania. Stalowa powłoka jest trudna do czyszczenia, więc w przypadku delikatnego przypalenia sztucznego materiału możemy mieć trudności z jego pozbyciem się. Emaliowana stopa gwarantuje najlepszy poślizg, lecz jest równie trudna do czyszczenia. Kompromisem okazać się może wersja ceramiczna, która gwarantuje całkiem dobry poślizg, jest odporna na uszkodzenia i nie tak trudna do wyczyszczenia.

Coraz bardziej popularne stają się także stopy szafirowe lub granitowe, wyróżniające się bardzo dużą odpornością na zarysowania. Stopa eloxalowa stworzona jest z materiału dwukrotnie twardszego niż stal nierdzewna, przez co jest równie niezwykle odporna na zarysowania i bardzo trwała. Odznacza się także gładkim poślizgiem na każdym materiale. Dla osób, które cenią sobie szybkie prasowanie, polecane są modele ze stopą szklaną, która nagrzewa się mocno i szybko.

4 Optymalna moc i zakres temperatur

Bardzo istotnym parametrem w przypadku żelazka jest jego moc. To ona decyduje o tym, jak szybko nagrzeje się stopa i kiedy urządzenie będzie gotowe do prasowania. Im wyższa moc maksymalna żelazka, tym szybciej będzie się ono nagrzewało. Wiąże się to z przyspieszeniem całego procesu prasowania, jednak również trzeba się liczyć z większym poborem energii elektrycznej. Obecne na rynku żelazka mają moc od kilkuset do około 3000 W. Najbardziej polecane są takie, których moc przekracza 2000 W. Warto pamiętać, że żelazka z wbudowanym systemem generowania pary mimo wysokiej mocy i tak będą się dłużej nagrzewać. Przyjmuje się, że żelazka parowe i bezprzewodowe osiągają swój optymalny zakres pracy w granicach od 1200 W do 2400 W, a systemowe – od 800 W do 2200 W.

Przy korzystaniu z żelazka dobrze jest też poznać jego opcje, zwłaszcza zakresy temperatury. Z reguły oznaczana jest ona liczbą kropek. Im jest ich więcej, tym temperatura pracy będzie wyższa. Temperatura w żelazkach regulowana jest zazwyczaj za pomocą pokrętła lub w nowoczesnych modelach poprzez wyświetlacz LCD.

Temperatura żelazka
Zakres temperatur żelazka

Wiele urządzeń posiada specjalne programy tematyczne, dzięki którym ustawimy pracę żelazka, dostosowując ją do konkretnego rodzaju tkaniny. Zawsze jednak pamiętajmy, że przy zmianie odzieży musimy chwilę poczekać, aż temperatura osiągnie wymaganą wartość.

5 Natężenie wytwarzania pary wodnej

Funkcja wytwarzania pary dotyczy ilości pary wodnej, która jest produkowana w ciągu minuty prasowania. Wartość ta oznaczana jest w gramach. Standardowe modele żelazek parowych i bezprzewodowych posiadają zakres wytwarzania pary między 20 a 50 g/min. W żelazkach systemowych wartości te mogą dochodzić do 70-80 g/min. Ilość wytwarzanej pary wodnej zdecydowanie ułatwia prasowanie wybranych tkanin. Jej generowanie również wiąże się ze zwiększonym poborem prądu, jednak z drugiej strony dzięki niej możemy precyzyjniej i szybciej prasować delikatne materiały. Przy natężeniu powyżej 50 g/min możliwe będzie prasowanie dwóch warstw tkaniny bez potrzeby wywijania odzieży na drugą stronę.

Żelazko z generatorem pary

Żelazko Philips z generatorem pary
Żelazko ze stacją parową Philips. Źródło: philips.pl

Generator pary w żelazkach stosowany jest już od pewnego czasu. Początkowo pełnił on rolę pomocniczą, lecz obecnie jako zaawansowane technologicznie urządzenie może wytwarzać duże ilości pary przez cały czas prasowania. Typowy model składa się z dwóch części. Jedną z nich jest standardowe żelazko, natomiast drugą generator, który swym wyglądem może przypominać mały odkurzacz. Połączone są one ze sobą grubszym przewodem, przez który do żelazka doprowadzana jest para wodna. Wersja z generatorem wykorzystuje do pracy stopę i parę, przy czym to strumień pary wodnej jest bardziej odpowiedzialny za wygładzenie materiału. Sporą zaletą takich żelazek jest fakt, iż mogą one pracować także w pozycji pionowej. Taka stacja parowa przydaje się w zakładach krawieckich, tekstylnych, a także w sytuacji, kiedy posiadamy wiele delikatnych ubrań i przywiązujemy sporą uwagę do ich idealnego wyprasowania. Stacja parowa winna mieć ciśnienie przyjemniej 5 barów. Warto decydować się na produkt z większym pojemnikiem na wodę, co zredukuje konieczność jej częstego dolewania.

6 Przydatne funkcje żelazka

Obecne żelazka wzbogacone są o wiele przydatnych funkcji, dzięki którym możliwe jest polepszenie jakości prasowania oraz ochrona urządzenia przed ewentualnymi uszkodzeniami, oto niektóre z nich:

 • Samoczyszczenie żelazka polega na prostym i skutecznym udrażnianiu otworów parowych. Gromadzi się w nich często osad z wody. W żelazku z tą dodatkową opcją wystarczy nalać wody do zbiornika, a następnie załączyć funkcję oczyszczania. Przy maksymalnej temperaturze pod wpływem dużego ciśnienia z otworów w stopie żelazka wydobędzie się będzie para wraz z zebranymi zanieczyszczeniami.
 • Funkcja automatycznego wyłączania SensorSecure w żelazku Bosch Sensixx´x DA70. Źródło: bosch-home.pl

  Automatyczne wyłączanie żelazka jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zdarza się zapomnieć o załączonym urządzeniu. W zależności od modelu może się ono wyłączyć w pozycji stojącej lub leżącej. Urządzenie posiada specjalny czujnik, który wykrywa brak ruchu. Nowsze modele automatycznie wyłączają się po około 30 sekundach w pozycji leżącej oraz kilku minutach w pozycji stojącej. Zapobiega to zarówno przypaleniu ubrań, deski do prasowania, jak i niepotrzebnemu poborowi energii. Z takim żelazkiem nawet podczas podróży nie musimy się zastanawiać, czy je wyłączyliśmy.

 • Regulacja strumienia pary jest bardzo pomocną funkcją, dzięki której w łatwy sposób dobierzemy ilość generowanej pary do konkretnej odzieży. Pozwoli to na szybsze i skuteczniejsze prasowanie bawełny, lnu bądź syntetyków.
 • Uderzenie pary w pionie jest to zazwyczaj kilku- lub jednorazowe silne uderzenie pary, które umożliwia szybkie, punktowe zwilżenie materiału. Dzięki takiej opcji możliwe jest prasowanie w pozycji pionowej. Przydaje się ono przy wygładzaniu wiszącej zasłony, firanki lub odzieży na manekinach.
 • Blokada kapania zabezpiecza przed skraplaniem się wody w niższej temperaturze. Dzięki temu możemy uniknąć powstawania plam na tkaninach. Funkcja ta chroni także nieaktywne urządzenie pozostawione w pozycji pionowej.
 • Spryskiwacz wody to bardzo proste rozwiązanie, dzięki któremu można namoczyć najbardziej pogniecione miejsca, co ułatwi ich prasowanie. Przydaje się on także przy grubych tkaninach.
 • System antywapienny chroni żelazko przed osadzaniem się w jego wnętrzu kamienia z wody. Dzięki niemu zapobiegniemy zmniejszeniu się efektywności generowanej pary wodnej, a podczas prasowania żelazko nie będzie brudziło ubrań białym osadem.
 • Prasowanie na mokro i sucho jest to funkcja obecna w żelazkach parowych. Polega na tym, że w każdej chwili możemy wyłączyć opcję generowania pary, dzięki czemu prasować będziemy wyłącznie z użyciem wysokiej temperatury.
 • Zimna stopa polega na delikatnym podgrzaniu stopy, a cały proces prasowania odbywa się za pomocą pary wodnej. Przydaje się ona zwłaszcza w przypadku delikatnych tkanin i produktów, takich jak na przykład rajstopy.
 • Specjalne nakładki do tkanin delikatnych są dodatkowym wyposażeniem, niektórych modeli żelazek. Dzięki nakładce takie tkaniny jak jedwab, satyna czy akryl ochronione zostaną przed wyświecaniem się, które jest nie do końca estetycznym efektem kontaktu odzieży z wyższą temperaturą.

7Polecane marki żelazek

Na rynku obecnych jest co najmniej kilkunastu producentów żelazek. Wielu z nich oferuje tanie modele poniżej 100 złotych, których zakup nie jest jednak zbyt rozsądnym wyjściem. O wiele lepiej postawić na bardziej zaawansowane i dobrej jakości modele od firm Philips, Bosch, Tefal, Braun lub Rowenta.