Jaką pralkę kupić?

Kilkadziesiąt lat temu nasi rodzice czy dziadkowie nie mieli zbyt wielkiego wyboru podczas kupna nowej pralki. Dostępna była przeważnie popularna Frania, której raczej szczytem marzeń nie można nazwać. Na całe szczęście dziś producenci prześcigają się w coraz to bardziej zaawansowanych pralkach, dzięki czemu jest w czym wybierać. Teoretycznie od przybytku głowa nie boli, pojawia się jednak niezwykle istotny problem, a mianowicie – jaką pralkę kupić?

Pralka automatyczna marki Bosch
Pralka automatyczna marki Bosch. Źródło: bosch-home.pl

Na co zwrócić uwagę kupując pralkę automatyczną?

  1. Pralka automatyczna czy wirnikowa?
  2. Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?
  3. Pralka ładowana od przodu czy z góry?
  4. Głębokość pralki
  5. Pojemność pralki
  6. Prędkość wirowania pralki
  7. Klasa energetyczne pralki
  8. Poziom hałasu
  9. Rodzaje bębna
  10. Popularne programy prania
  11. Dodatkowe funkcje pralek
  12. … a może kupić pralko-suszarkę?
  13. Pralki automatyczne są warte polecenia

 


Jakie modele pralek są warte uwagi? Jakie mają opinie?     Zobacz teraz


 

1Pralka automatyczna czy wirnikowa?

Pralka wirnikowa marki Frania
Pralka wirnikowa marki Frania. Źródło: kalisto-myszkow.pl

Frania, jak potocznie jest nazywana pralka wirnikowa, ugięła się pod naporem nowszych modeli i jest o wiele rzadziej spotykana w ofertach sklepowych. Nie oznacza to jednak, iż nastąpił ich kres. Z oczywistych względów zmieniła się technika wykonywania tego typu urządzeń, dzięki czemu posiadają one o wiele więcej przydatnych funkcji. Jedno jednak pozostało bez zmian – jest to pralka, w której nie obraca się bęben. Za pracę takiego urządzenia odpowiada kręcący się wirnik. Jest to nieskomplikowane rozwiązanie, które jednak zmusza nas do pamiętania o dolewaniu wody, gdyż – w przeciwieństwie do wersji automatycznych – taka pralka nie pobiera wody przez rurę. Nie można także skorzystać z opcji płukania i wirowania.

Pod względem technologicznym wirnikowe modele znacząco odstają od automatycznych. Mają jednak swoje zalety. Są o wiele lżejsze, dzięki czemu wniesienie pralki na czwarte czy piąte piętro nie stanowi dużego problemu. W dodatku ze względu na swe wymiary o wiele lepiej sprawdzają się w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Na koniec inny ważny aspekt – cena, która jest znacznie niższa od automatycznych modeli. Więcej można zaoszczędzić zarówno na kupnie pralki, późniejszych naprawach, jak i samych kosztach eksploatacji.

Pralka automatyczna to już jednak zupełnie inny wymiar. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, w którym pranie odbywa się w sposób automatyczny. Nawet najtańsze modele posiadają kilka programów pracy, a jedyne, co trzeba zrobić, to załadować bęben, dodać proszek lub płyn i wcisnąć odpowiedni przycisk. Urządzenie zrobi za nas większość rzeczy, które musielibyśmy z reguły wykonać samodzielnie w modelu wirnikowym.

Taka pralka jest przydatna także w sytuacji, kiedy nie ma się pojęcia, w jakiej temperaturze i przez jak długi czas ma być prana bawełna, jedwab czy materiały syntetyczne. Nowsze i bardziej zaawansowane urządzenia mają zaprogramowane opcje prania bawełny, wełny, materiałów syntetycznych, jedwabiu, odzieży sportowej, obuwia, a nawet firan. Gwarantują przy tym wybór prania szybkiego, imitującego ręczne czy też długiego w wysokiej temperaturze. Automatyczne modele często wyposażone są także w funkcję opóźnionego startu. Polega on na tym, iż pranie zostanie załączone i zakończone w momencie, kiedy wracamy z pracy lub zakupów. W porównaniu z typem wirnikowym pralka automatyczna jawi się jako o wiele cięższa, dlatego jej wniesienie na wyższe piętro czasem wymaga nawet i czterech osób. Ponadto gabarytami znacząco góruje nad poprzedniczkami. Podczas zakupu cenowo również je przewyższa, jednakże ekonomiczne programy prania wpływają na oszczędności eksploatacyjne. Dobrej jakości pralkę automatyczną można zakupić nawet poniżej tysiąca złotych.

2

Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?

W przypadku modeli automatycznych można  zetknąć się z opcją zakupu pralki do zabudowy. Jest to bardzo interesujące i pomysłowe rozwiązanie, niosące ze sobą jednak sporo ograniczeń oraz wyższe koszta. Meble łazienkowe lub kuchenne często zawierają w sobie segment poświęcony właśnie pralkom. Ma to spory wpływ na względy estetyczne. Zabudowanej pralki po prostu nie widać w pomieszczeniu. Szczególnie w kuchni posiadanie tego urządzenia okaże się strzałem w dziesiątkę. Zaoszczędzić można dzięki temu miejsce w łazience, które chcielibyśmy przeznaczyć na większą wannę bądź kabinę prysznicową.

Niestety ma to i swoje wady. Konstrukcja zabudowy z góry narzuca maksymalne wymiary, które powinna mieć pralka. O wiele trudniej jest znaleźć w sklepie model o narzuconych gabarytach. Jeśli już takowy będzie dostępny, to z pewnością jego cena będzie wyższa niż wolnostojącego o podobnych parametrach. Z czym jest to związane? Otóż producenci muszą stosować mniejsze i droższe komponenty, co przekłada się potem na większe ceny. Specyfika zabudowy sprawia, że najczęściej jedynym wyjściem jest wybór pralki ładowanej od przodu.

WHIRLPOOL AWOC 0714

WHIRLPOOL AWOC 0714

Klasa energetyczna A++ – Prędkość wirowania 1400 obr./min – Ładowność 7 kg – Technologa „6-ty zmysł” – Funkcja Clean+ – 19 programów prania – Program SuperEco- Certyfikat Woolmark »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

Pralka wolnostojąca każdej osobie daje większe pole do manewru. Przede wszystkim nie jesteśmy aż tak bardzo ograniczeni wymiarami pralki. Konkretny model może być wyższy, o większej ładowności, a także napełniany od góry lub przodu. Ograniczeniem jest jedynie miejsce, w którym pralka ma zostać umieszczona. W łazience zabierze więcej przestrzeni, co jest problemem w mniejszych pomieszczeniach, aczkolwiek w takim wypadku sugerowany jest wybór typu ładowanego od góry. Porównując ceny małych pralek do zabudowy z ich większymi odpowiednikami, da się zauważyć, że cena tych drugich bywa niższa o kilkaset złotych.

Samsung Ecco Bubble WW90J5346MW

SAMSUNG ECCO BUBBLE WW90J5346MW

Klasa energetyczna A+++ – Prędkość wirowania 1200 obr./min – Ładowność 9 kg – Technologa aktywnej piany – Grzałka ceramiczna – Bęben Diamond – Blokada rodzicielska – System smart check »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

3Pralka ładowana od przodu czy z góry?

Innym ważnym kryterium, które decyduje o doborze pralki, jest sposób jej napełniania. Istnieją dwa typy: ładowana od góry lub od przodu. Wydawać by się mogło, iż jest to prozaiczna różnica, lecz znacznie wpływa na warunki użytkowe. Nie chodzi tu bowiem o estetykę, lecz funkcjonalność. Pralka ładowana od frontu stanowi bardziej popularny typ tego sprzętu gospodarstwa domowego. Zaopatrzona jest w szklane drzwiczki, dzięki którym można sprawdzić proces prania i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości szybko na nie zareagować. Istnieje wiele modeli o małych wymiarach – co już zostało wspomniane – które świetnie nadają się do małych łazienek, a także do zabudowy. Do wad zaliczyć możemy jednak problemy z uszczelką, a także ładowaniem. Dla starszych lub schorowanych osób schylanie się do bębna może być kłopotliwe.

Pralka ładowana od góry zazwyczaj różni się tylko sposobem umieszczenia w niej bębna. Również nadaje się do małych łazienek, lecz z tym wyjątkiem, gdy obok umywalki, kabiny prysznicowej lub wanny posiadamy małą wnękę, zbyt wąską na model ładowany od przodu. Mniejsza szerokość wywiera poza tym wpływ na długości pralki. To właśnie takie modele rekomendowane są starszym osobom. Brak wspomnianej wcześniej uszczelki przy wlocie bębna redukuje ryzyko zalania pomieszczenia. Oczywiście nie można kontrolować tego, co się dzieje we wnętrzu pralki.

ZANUSSI ZWQ61226WI

ZANUSSI ZWQ61226WI

Klasa energetyczna A++ – Prędkość wirowania 1200 obr./min – Ładowność 6 kg – Opcja QuickWash – Technologia AirFlow – Zabezpieczenie przed zalaniem – Wyświetlacz LCD – Niski poziom hałasu »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

 

4Głębokość pralki

Wybór pralki ze względu na głębokość uzależniony będzie od dwóch czynników. W głównej mierze od miejsca, w którym ma znaleźć się urządzenie, oraz od naszych indywidualnych preferencji. Mała pralka nie będzie miała racji bytu, jeśli przeznaczona zostanie dla większej rodziny. Jest to optymalne rozwiązanie dla singli oraz par. W ofercie producentów dostępne są modele w wersji standardowej, slim, super slim oraz ładowane od góry. Standardowe pralki posiadają głębokość przynajmniej pół metra, choć oczywiście w większych modelach zdarzają się wartości powyżej 60, a nawet 70 centymetrów. Slim oscylują w granicach 40 centymetrów, a super slim – poniżej tej wartości. Są to małe pralki, które świetnie posłużą właśnie osobom samotnym. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z wersjami ładowanymi od przodu, w których to istotna jest szerokość. Rekompensowana jest ona większą głębokością pralki, która w standardzie wynosi 60 centymetrów, choć zdarzają się od tego odstępstwa.

5 Pojemność pralki

Pojemność urządzenia uzależniona powinna być od liczby domowników i tego, jak często w tygodniu robimy pranie. Do najmniejszych pralek zaliczyć możemy typy wirnikowe, które często obsługują zaledwie 2-3 kilogramy prania. Istnieją z kolei też i takie modele, które pozwalają na ponad 10 kilogramów ładowności. Z pewnością przydadzą się wielodzietnym rodzinom czy też klubom sportowym. Najczęściej jednak zetknąć się można z przedziałem 5-8 kilogramów, a najwięcej pralek posiada maksymalną ładowność rzędu 6 kilogramów.

6 Prędkość wirowania pralki

Jednym z najistotniejszych czynników dla wielu osób przy doborze pralki jest jej prędkość wirowania. To myślenie nie do końca właściwe. Drogą dedukcji można wywnioskować, że im więcej obrotów podczas wirowania, tym nasze pranie będzie mniej wilgotne. Jest to oczywiście prawda, zapominamy jednak o wpływie dużej mocy na odzież. Delikatne ubrania mogą po prostu być niszczone lub kosmacone podczas wirowania. Jeśli producent zachwala, iż jego urządzenie oferuje prędkość wirowania nawet rzędu 2000 obr/min, to trzeba sobie zdawać sprawę, iż zazwyczaj nie będziemy z niej korzystać. Optymalna wartość dla codziennego prania wynosi 600-800 obr/min. Większa prędkość może być stosowana jedynie do pościeli i syntetycznych materiałów, które odporne są na zagniecenia. Najczęściej nowe pralki automatyczne posiadają stopień regulacji, dzięki czemu istniej opcja dobrania prędkości do konkretnego prania.

7 Klasa energetyczna pralki

Zgodnie z rozporządzeniem UE wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego muszą mieć oznaczoną klasę energetyczną od A do G. Praktycznie każda nowa pralka na rynku posiada najwyższa klasę, czyli A, aczkolwiek i tutaj są dodatkowe podziały. Dostępne są modele o klasie A, A+, A++ oraz A+++. Oczywiście im więcej plusów, tym niższy pobór mocy. Jak to się przekłada na zużycie energii, pokazuje tabela zamieszczona poniżej. Okazać się może, iż różnica między pralką A oraz A+++ wyniesie 40-50 złotych. Oczywiście im więcej prań, tym będzie ona większa. Warto jednak wiedzieć, że między obiema pralkami koszt zakupu wynieść może kilkaset złotych, czyli droższa pralka zwróci się nam przykładowo dopiero po 10 latach.

Szacowany średni koszt zużycia energii w ciągu roku dla pralki ładowanej od góry o ładowności 6-7 kg i maksymalnej prędkości wirowania 1200 obr./min
Szacowany średni koszt zużycia energii w ciągu roku dla pralki ładowanej od góry, o ładowności 6-7 kg, maksymalnej prędkości wirowania 1200 obr./min, w trakcie 220 standardowych cyklach prania w temperaturze 60oC i 40oC w programie Bawełna. 

Na etykiecie pralki obok klasy energetycznej powinna znajdować się także informacja o poborze wody. Różnice tutaj mogą być całkiem spore, w przedziale między 30 a 95 litrów. Uzależnione są jednak przede wszystkim od cyklu prania oraz ładowności urządzenia. Faktyczne dysproporcje przy identycznej ładowności mogą być niewielkie, a w skali roku oznaczać kilka, kilkanaście złotych oszczędności.

Etykieta energetyczna pralki Bosch WAY24742
Etykieta energetyczna pralki Bosch WAY24742. Dane przedstawiają średnie roczne zużycie energii i wody przy 220 standardowych cyklach prania w ciągu roku w temperaturze 60oC i 40oC w programie Bawełna.

8 Poziom hałasu

Chyba nikt nie lubi, kiedy jego pralka hałasuje niczym maszyna produkcyjna. Na całe szczęście najnowsze modele stają się coraz cichsze. Nie da się jednak ukryć, że praca takiego AGD wymaga wydawania określonych dźwięków. Sam proces prania może być często niezauważalny czy niesłyszalny, jednakże wirowanie rządzi się swoimi prawami. Przyjmuje się, że średni poziom hałasu podczas prania to ok. 50dB, a podczas wirowania – ok. 70dB. Są zarówno cichsze, jak i głośniejsze pralki. Spory wpływ na generowanie hałasu ma też ustawienie prędkości wirowania. Najwięksi producenci na rynku wprowadzają do swych urządzeń nowe technologie, jak „6 Motion” czy „Direct Drive”, których zadaniem jest wyciszenie pralki. Przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze wiele lat zanim urządzenia te będą ciche niczym lodówki.

9 Rodzaje bębna

Bęben VarioSoft w pralkach marki Bosch
Bęben VarioSoft w pralkach marki Bosch. Źródło: bosch-home.pl

Bęben to serce każdej pralki. Bez niego nie jest możliwe wykonanie prania czy wirowania. Musi być on wykonany ze stali nierdzewnej, co gwarantuje jakość oraz wytrzymałość. Umieszczony jest różnie, w zależności od typu ładowania. W tych napełnianych od przodu znajduje się na tylnej ściance zbiornika. Z kolei w modelach ładowanych od góry zainstalowany jest pionowo, przez co znajduje się właśnie w tym miejscu. Można wyróżnić kilka rodzajów bębnów. Jednym z nich jest Diamond. Otwory w nim przypominają diamenty, dzięki czemu odzież w trakcie prania nie zahacza o nie. Bębny typu Shiatsu rozluźniają włókna, więc detergenty o wiele lepiej wsiąkają w ubrania. W pralkach marki Bosch umieszczany jest obracający się w obie strony bęben typu varioSoft, którego ściany pokryte są specjalnymi wypukłymi kropelkami o stromym lub łagodnym zakończeniu. W zależności od prania wykorzystywany będzie jeden z wariantów. Innym ciekawym typem jest SoftCare o strukturze plastrów miodu, w którym ubrania nie dotykają ścianek.

10 Popularne programy prania

Istotą pralek automatycznych są różnorodne programy prania, które są przez nie oferowane. Przede wszystkim znajdziemy programy dotyczące pracy w wybranej temperaturze. Najczęściej opcje oznaczone są cyframi lub obrazkami. Za ich pomocą można ustawić pranie wstępne, szybkie, płukanie, ilość obrotów, pranie ręczne, codzienne, do bawełny, jedwabiu, tkanin syntetycznych, obuwia. Im pralka jest bardziej zaawansowana technologicznie, tym możemy liczyć na większą ilość programów tematycznych, które dodatkowo możemy dostrajać wedle własnych preferencji.

11 Dodatkowe funkcje pralek

Dodatkowe funkcje w pralkach uzależnione są zarówno od modelu, jak również producenta. Do ciekawych rozwiązań w tym zakresie zaliczyć możemy pranie parowe, możliwość sterowania urządzeniem za pomocą smartfona lub tabletu, ustawienie automatycznego rozpoczęcia i zakończenia prania, technologię bąbelkową.

Nowoczesne urządzenia posiadają także technologię wagową, polegającą na doborze wody do ciężaru prania czy też redukcję nadmiaru piany.

Nowoczesne urządzenia posiadają także technologię wagową, polegającą na doborze wody do ciężaru prania czy też redukcję nadmiaru piany. Nie można przy tym zapominać o elektronicznych wyświetlaczach, „mówiących” pralkach oraz podświetleniu wnętrza bębna.

12… a może kupić pralko suszarkę?

Kilka lat temu w powszechnej sprzedaży pojawiły się specjalne pralko-suszarki. Są one świetnym pomysłem dla osób, które nie mają za wiele miejsca do suszenia prania w domu czy mieszkaniu. Jest to po prostu pralka z opcją suszenia wypranych ubrań. Łączy w sobie dwie funkcje: prania i suszenia, w wyniku czego nie ma potrzeby kupowania dwóch oddzielnych sprzętów. Wszystkie obecne na rynku pralko-suszarki zapewniają suszenie kondensacyjne polegające na zbieraniu pary wodnej do specjalnego pojemnika, który należy po zapełnieniu opróżnić. Korzystanie z takiego urządzenia niweluje potrzebę suszenia prania na sznurkach lub rozkładanych suszarkach, a także znacząco przyspiesza cały proces. Niestety okupione to jest wyższą ceną za urządzenie oraz za eksploatację (energia + pobór wody).

13 Pralki automatyczne warte polecenia

 

LG F2J5WN3W

LG F2J5WN3W

Pralka wolnostojąca – Klasa energetyczna A+++ – Ładowność 6,5 kg – Prędkość wirowania 1200 obr./min. – 14 programów prania – Program Allergy Care – Funkcja „Pauza” – Niski poziom hałasu i drgań »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

SAMSUNG ADDWASH SLIM WW60K42138W

SAMSUNG ADD WASH WW60K42138W

Pralka wolnostojąca – Klasa energetyczna A+++ – Ładowność 6 kg – Prędkość wirowania 1200 obr./min. – 12 programów prania – Drzwiczki „AddWash” – Technologia EcoBubble – Bęben Diamond – 10 lat gwarancji »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

BOSCH VARIOPERFECT WAB2021JPL

BOSCH VARIO PERFECT WAB2021JPL

Pralka wolnostojąca – Klasa energetyczna A+++ – Ładowność 6 kg – Prędkość wirowania 1000 obr./min. – Funckja antyalergiczna – Grzałka antykorozyjna – Niskie zużycie wody – Niski poziom hałasu »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

ELECTROLUX EWG147540W

ELECTROLUX EWG147540W

Pralka do zabudowy – Klasa energetyczna A+++ – Ładowność 7 kg – Prędkość wirowania 1400 obr./min. – Funkcja Time Manager – Silnik inwerterowy – Technologia FuzzyLogic – Zabezpieczenia przeciw zalaniu »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę

BOSCH WOT24255PL

BOSCH WOT24255PL

Pralka ładowana od góry – Klasa energetyczna A+++ – Ładowność 6,5 kg – Prędkość wirowania 1200 obr./min. – Ochrona przed zalaniem – Automatyka wagowa – Niski poziom hałasu »

Przeczytaj opinie     Sprawdź cenę