Jaką drukarkę kupić?

Wybór nowej drukarki powinien być dokładnie przeanalizowany i nie jest to często proste zadanie, szczególnie dla laików. Sprzęt, który doskonale sprawdza się w użytku domowym, nie koniecznie spełni wymagania stawiane przed nim w biurze. Aby dokonać trafnego wyboru, należy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań dotyczących przeznaczenia oraz funkcjonalności, jakie powinna spełniać drukarka. Na tej podstawie łatwiej będzie określić potencjalne modele oraz zakres cenowy poszukiwań. W naszym poradniku skupiamy się na kluczowych zagadnieniach, które pomogą dokonać trafnego wyboru drukarki zarówno do użytku domowego, jak i biurowego.

drukarka brother
Drukarka biurowa marki Brother. Żródło: brother.co.uk

Spis treści

 1. Drukarka laserowa czy atramentowa? | Inne rodzaje drukarek: termosublimacyjna, fotograficzna, igłowa, żelowa
 2. Drukarka czarno-biała czy kolorowa?
 3. Prosta drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?
 4. Jaka jest odpowiednia rozdzielczość wydruku?
 5. Czy szybkość druku na znaczenie?
 6. Kiedy ma znaczenie normatywne obciążenie drukarki?
 7. Sposób podłączenie drukarki
 8. Drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych
 9. Jakie są koszty eksploatacji drukarki
 10. Polecane marki drukarek

 

1 Drukarka laserowa czy atramentowa?

To pierwsze i podstawowe pytanie, jakie stoi przed użytkownikami. Najpierw należy zdefiniować, jakie mamy wymagania wobec sprzętu i jakie będzie jego przeznaczenie. Użytkownicy domowi najczęściej wybierają drukarki atramentowe, natomiast do biur trafiają ich odpowiedniki w wersji laserowej. Jak dokładnie działają takie modele i czym się różnią?

Drukarka atramentowa
Drukarka atramentowa marki HP. Źródło: hp.com

Zaczniemy od tych bardziej popularnych – atramentowych. Proces drukowania, za który odpowiada drukarka atramentowa, oparty jest na nanoszeniu na właściwy nośnik (np. papier) niewielkich kropel atramentu. Są one uwalniane z dysz głowicy, która przesuwa się w poziomie i tworzy następujące po sobie linie obrazu. Większość modeli tego rodzaju wykorzystuje paletę kolorów CMYK, czyli cyjan (ang. Cyan, odcień niebieskiego), magenta (ang. Magenta), żółty (ang. Yellow) i czarny (ang. black lub inaczej Key colour). Pozwala to na wydruk wielobarwnej pracy. Istnieje również możliwość poszerzenia podstawowych kolorów o dodatkowe barwy, dając przy tym lepszą jakość końcową, jednakże w takim przypadku koszty eksploatacji rosną. Trzeba mieć na uwadze, że drukarka atramentowa sprawdzi się, gdy nie planujemy dużej ilości wydruków. Wadą też dla wielu drukarek jest zasychanie dysz, podczas dłuższych okresów ich nie używania. Szybkość jej pracy jest wystarczająca, jak na warunki domowe. Jak prezentują się te modele cenowo? W wersji budżetowej możemy kupić sprzęt w granicach nawet 200 złotych.

Zasada działania drukarki laserowej jest rzecz jasna odmienna i przypomina nieco pracę kserokopiarki. W tym przypadku rolę barwnika pełni proszek, który znajduje się w wymiennym tonerze. Jego cząsteczki są wtapiane w papier za pośrednictwem lasera oraz impulsów elektromagnetycznych, a następnie prasowane przez wałek obrazowy. Cała praca tworzona jest poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw, czyli inaczej niż w odpowiedniku atramentowym, gdzie powstaje linia po linii. W sklepach dostępne są modele drukujące monochromatycznie, jak i wielobarwnie. Z reguły drukarka laserowa jest droższa w momencie zakupu, jednak w dłuższej perspektywie czasu okazuje się znacznie tańsza w eksploatacji i bardziej wydajna. Na rynku jest dostępna bogata oferta drukarek laserowych. Podstawowe modele kosztują już od 300 zł.

Inne rodzaje drukarek

 • Drukarka termosublimacyjna – to technologia najczęściej wykorzystywana w drukarkach przenośnych. Paradoksalnie nie oznacza to niskiej jakości wydruku – wręcz przeciwnie, wydruki są satysfakcjonujące. Główną zaletą jest doskonałe odwzorowanie barw, przez co rozwiązanie stosowane jest przy wydruku grafiki bądź zdjęć. Jak to działa? Urządzenie za sprawą wysokiej temperatury nanosi obraz na papier powlekany. Dzieje się to przez odciskanie kolorów z taśmy barwiącej. Takie rozwiązanie jest kosztowne, chociaż należy zaznaczyć, że w ostatnim roku ceny spadły. Producentami, którzy skupiają się na tych pozycjach to m.in. Canon, Panasonic oraz Olympus.
 • Drukarka fotograficzna
  Drukarka fotograficzna marki Canon. Źródło: canon.pl

  Drukarka fotograficzna – to sprzęt stworzony specjalnie dla fotografów. Dzielimy go na wersje stacjonarne oraz mobilne. Stacjonarne pozwalają zarówno na wydruki małych jak i dużych formatów zdjęć. Są tym samym naturalnie większe i cięższe, przez co ich docelowym miejscem stacjonowania jest dom lub biuro. Wersje przenośne drukują jedynie fotografie o dostosowanych do swoich możliwości rozmiarach, ale pozwalają na wykonanie wydruku praktycznie w dowolnym miejscu. Co ważne, nie potrzebują one bezpośredniego podłączenia do komputera. Wykorzystuje się w nich atramenty barwnikowe lub pigmentowe. Zainteresowani powinni spojrzeć na propozycje Canona.

 • Drukarka iglowa
  Drukarka igłowa marki Epson. Źródło: epson.pl

  Drukarka igłowa – o tych drukarkach słyszy się coraz mniej, a samo rozwiązanie powoli odchodzi w niepamięć. Bliżej im do staroświeckich maszyn do pisania. Obraz powstaje tu na papierze dzięki nakładaniu przez igłę i taśmę barwiącą pojedynczych kropek. Zaletą tych modeli była (i częściowo nadal jest) możliwość druku wielu kopii tego samego pliku równocześnie, co sprawdzało się w działach księgowości, gdzie powielano faktury. Gdy potrzebujecie tego typu rozwiązań, rozejrzyjcie się za modelami OKI i Epson.

 • Drukarka żelowa – tę technologię wprowadzono na rynek dopiero w 2005 roku jako wysoką jakościowo alternatywę dla metody atramentowej. W tych drukarkach wykorzystywany jest barwnik na bazie żelu, co wiąże się z wieloma korzyściami. Producentem i twórcą idei jest w tym przypadku Ricoh. Jeśli chodzi o zalety, to pierwszą z nich jest niemal natychmiastowe wysychanie druku. Do tego dochodzi wysoka rozdzielczość wydruku, co pozwala na bardzo precyzyjne odzwierciedlenie obrazu i niski poziom wsiąkliwości w papier, dzięki czemu nie ma problemu z drukowaniem dwustronnym. Żel to również gwarant odporności na światło, i długotrwałe utrzymywanie koloru. Są też odporne na wodę, a zużywanie żelu nie jest tak znaczące, jak w przypadku atramentu. Koszt początkowy może się zatem zwrócić.

   

2 Drukarka czarno-biała czy kolorowa?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być prosta. Wybierając drukarkę laserową, zwykle decydujemy się na wersję drukującą na czarno-biało, czyli monochromatycznie. Wynika to głównie z kosztów ponieważ drukarki laserowe kolorowe są znacznie droższe w zakupie i w późniejszej eksploatacji. Z kolei drukarki atramentowe, z reguły dają możliwość druku zarówno czarno-białego, jak i kolorowego. To, na który model ostatecznie się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od planowanego przeznaczenia sprzętu.

Zwykle do domu szukamy drukarki, która będzie wszechstronna i relatywnie tania. Ma ona pozwolić na drukowanie dokumentów tekstowych, kolorowych grafik i obrazków, czasami również pojedynczych zdjęć. Do tego celu doskonale nadaje się drukarka atramentowa.
Z kolei w biurze istotna jest wydajność urządzenia oraz niskie koszty eksploatacji. W znaczącej większości drukowane dokumenty są czarno-białe. Z tego względu warto zdecydować się na zakup drukarki laserowej. Jeżeli zachodzi potrzeba częstych wydruków monochromatycznych i kolorowych to dobrym rozwiązaniem będzie kolorowa drukarka laserowa.

3Prosta drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Przed zakupem nowego urządzenia zawsze zadajemy sobie pytanie: czego dokładnie potrzebujemy? Na użytek domowy, kiedy korzystamy z drukarki sporadycznie, wiadomym jest, że wystarczy prosty model z jedną podstawową funkcjonalnością – drukowaniem. W takiej sytuacji z reguły decydujemy się na model budżetowy. Sprawa ma się inaczej przy urządzeniach wielofunkcyjnych, które często wykorzystywane są w biurach. Z reguły posiadają one trzy funkcje: drukowanie, skanowaniem i kopiowaniem. Zdarza się, że dodatkowe pojawia się czwarta – faks. Gwarantuje to komplet opcji, które umożliwiają płynne i skuteczne działanie biura. Jak dokładnie prezentują się poszczególne możliwości? Skaner pozwala przenieść dokument do pamięci komputera. Kopiarka nie tylko powiela funkcję opisanego skanera, ale pozwala również tworzyć i drukować ustaloną wcześniej liczbę kopii. Naturalnie zarówno druk, jak i skan czy ksero możliwe jest w czerni oraz kolorze. Większość modeli korzysta przy tym z automatycznego podajnika papieru i dokumentów, co ułatwia pracę i pozwala zaoszczędzić czas.

4Jaka jest odpowiednia rozdzielczość druku?

Rozdzielczość druku mierzona jest w dpi. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza „dot per inch”, czyli liczbę punktów na jeden cal. Drukarki atramentowe na odpowiednio wysokim poziomie zagwarantują użytkownikowi rozdzielczość w wysokości 9 600 dpi. Trzeba przy tym rozróżnić potrzeby: czy ograniczamy się do użytku domowego, czy pracowni fotograficznej bądź biura. W pierwszym przypadku wartość 4 800×1 200 dpi będzie całkowicie wystarczająca. Drukarki monochromatyczne laserowe charakteryzują się mniejszymi wartościami, często na poziomie 600×600 dpi. Mimo, że skala jest tu znacznie niższa, to gwarantuje dobrej jakości wydruk. Sprawa ma się jeszcze inaczej w modelach przenośnych czy termosublimacyjnych i atramentowych, w przypadku których wydruk w rozdzielczości 300×300 lub 300×600 jest wystarczający, dotyczy bowiem najczęściej zdjęć w rozmiarach 10×15 cm.

5Czy szybkość druku ma znaczenie?

Na prędkość wydruku wpływa wiele czynników; są to m.in. wybór między wersją czarno-białą lub kolorową, druk jednostronny lub dwustronny, a także liczba stron, które chcemy zadrukować. Do tego dochodzi jakość wydruku, rodzaj i grubość papieru i rzecz jasna stopień skomplikowania drukowanych treści. Czy szybkość ma dla nas generalnie znaczenie? Gdy intensywnie korzystamy z urządzenia, niewątpliwie szybkość wydruku będzie sprawą bardzo istotną. Najszybszy wydruk zapewnią modele laserowe. Producenci bardzo często opisują swój sprzęt, dodając, jaka liczba stron może zostać wydrukowana w ciągu jednej minuty przy użyciu najszybszego, czyli najprostszego trybu. Ale trzeba również wiedzieć, że pośpiech zwykle będzie powiązany z utratą jakości. Standardowo drukuje się od kilku do nawet kilkudziesięciu stron na minutę. Ten wskaźnik nie ma jednak szczególnego znaczenia, gdy wykorzystujemy sprzęt wyłącznie na użytek domowy. Poniższa tabela pokazuje przeznaczenie drukarek ze względu na szybkość wydruku:

Liczba stron na minutę
Przeznaczenie drukarki w zależności od szybkości wydruku

6Kiedy ma znaczenie normatywne obciążenie drukarki?

Jest to ten parametr, który wskazuje na liczbę wydrukowanych stron w skali miesiąca. Ma on szczególne znaczenie wówczas, gdy urządzenie jest intensywnie eksploatowane. Dotyczy to przede wszystkim średnich i dużych firm. W przypadku, drukarek przeznaczonych do użytku domowego, współczynnik ten nie powinien mieć szczególnego znaczenia. Wysokiej klasy drukarki będą w stanie drukować nawet kilkadziesiąt tysięcy stron – i więcej – w skali miesiąca. Poniższa tabela pokazuje przeznaczenie drukarek ze względu na obciążenie normatywne w miesiącu:

Obciążenie drukarki
Obciążenie normatywne drukarki w skali miesiąca

7Sposób podłączenia drukarki

Rozwój technologiczny nie ominął oczywiście i tego działu. W chwili obecnej większość modeli oferowanych na rynku zapewnia wykorzystanie kart sieciowych, stąd też podłączymy je przewodowo lub bezprzewodowo. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są, rzecz jasna, port USB typu B, Ethernet/LAN, Wi-Fi i czytnik kart pamięci. Pierwsza opcja gwarantuje, że po połączeniu komputera z drukarką nasz system operacyjny szybko wykryje konkretny model i zainstaluje niezbędne oprogramowanie. Drugie rozwiązanie skierowane jest do osób, które wykorzystują sieć lokalną, co dotyczy tak domu, jak i biura. Najwygodniejszym obecnie pomysłem jest ten trzeci, który zezwala na umiejscowienie sprzętu w dowolnej lokalizacji, która nie przekracza zasięgu routera. Czytnik natomiast wspiera nas, gdy wykorzystujemy aparat lub telefon.

8Drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych

Modele, które aktualnie powstają u największych producentów, udostępniają opcję drukowania z urządzeń mobilnych. Dzieje się to za pomocą Bluetooth, PictBridge, AirPrint oraz modułu NFC, który poprzez zbliżenie telefonu do drukarki automatycznie pozwoli nam działać dalej. Trzecie z wymienionych rozwiązań dotyczy wyłącznie sprzętu od firmy Apple, dzięki czemu użytkowany Mac, iPhone czy iPod bez trudu znajdzie połączenie z modelem, który zakupisz. Technologie drukowania z urządzeń mobilnych udostępniają dla przykładu pozycje z oferty HP.

9Jakie są koszty eksploatacji drukarki?

Niekoniecznie niski koszt zakupu drukarki przeniesie się na takie same wydatki w kontekście długoterminowym. Często bowiem bywa tak, że tusz, głównie kolorowy, będzie kosztowniejszy niż … zakup nowego sprzętu. Problem częściowo znika, gdy decydujemy się na drukarkę laserową monochromatyczną. Toner jest znacznie wydajniejszy niż atrament i chociaż na początku zapłacimy więcej, szybko odczujemy korzyści płynące z właściwej inwestycji, a unikniemy też problemu zaschniętych dysz. Odpowiedniki laserowe kolorowe są oszczędne, ale dotyczy to tylko wersji z wyższej półki cenowej. By obniżyć własne koszty, trzeba przeanalizować, ile stron druku czarno-białego i kolorowego wygenerujecie przy użyciu konkretnego sprzętu oraz ile kosztuje wymiana tonera bądź tuszu. Nie zapominajcie, że wszelkie koszty muszą być powiększone o cenę papieru.

Wydatkowanie na pojedynczą stronę jest liczone niezwykle rzadko. Na użytek domowy nie powinniśmy wydawać więcej niż 20 groszy (czarno-biały tekst), jednakże praca kolorowa, taka jak zdjęcie, może wynieść nawet i 4 złote. Przy wyborze laserowego modelu monochromatycznyego można obniżyć koszt eksploatacji od 1 do 10 groszy; dotyczy to tych najlepszych modeli.

10Polecane marki drukarek

Najłatwiej będzie nam podzielić użytkowany sprzęt na drukarki atramentowe, laserowe i wielofunkcyjne. Na tej podstawie wybierzemy marki polecane i najpopularniejsze w Polsce. Jakie są to dokładnie?

 • Atramentowe: Epson, HP i Canon
 • Laserowe: HP, OKI, Brother, Ricoh, Samsung.
 • Urządzenia wielofunkcyjne: Brother, Canon, Epson, HP, Samsung, Xerox, OKI albo Lexmark.

W przypadku tego sprzętu jego różnorodność znacznie przekracza opcje powyższe.

Dokładna i szczegółowa analiza wszystkich opisanych wyżej czynników pozwoli dobrać model, który sprawdzi się w środowisku, które cię interesuje. Duży wybór drukarek różnego typu zdecydowanie przyczynił się do wzrostu ich standardów i jakości, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnych cen, zarówno dla użytkowników domowych, jak i korporacyjnych.